Echipa feminină a României s-a calificat în finala CE de baschet 3x3

04 Septembrie 2016 / 19:26 308 accesări

Echipa feminină de baschet 3x3 a României a învins, duminică, Elveția, scor 16-14, și s-a calificat în finala Campionatului European ce se desfăşoară în complexul comercial AFI Palace Cotroceni din București.

După un început echilibrat, România s-a distanţat în a doua parte a semifinalei, iar adversarelor le-a fost greu să mai revină în meci. În finală, România va întâlni Ungaria, echipă contra căreia a pierdut în faza grupelor, scor 13-17. Partida se va desfășura duminică, de la ora 19:45.

În cealaltă semifinală, Ungaria a învins Rusia, scor 14-12. În sferturi, România a învins Cehia, scor 18-16.

La masculin, România, campioana en-titre, a fost eliminată în sferturile de finală, după ce a pierdut în fața Serbiei, scor 11-22.