Echipa lui Costel Gâlcă a remizat cu Malaga

03 Aprilie 2016 / 19:41 501 accesări

Espanyol Barcelona, echipa antrenată de Costel Gâlcă, a remizat în deplasare, scor 1-1, cu Malaga, duminică, în cadrul etapei a 31-a din prima ligă de fotbal din Spania.

Malaga a controlat jocul şi a avut 63% din posesia mingii. În plus, statisticile ocaziilor de gol şi ale şuturilor pe poartă le-au fost superioare gazdelor, 11-5, respectiv 5-1. Mijlocaşul senegalez Pape Diop a deschis scorul pentru Espanyol în minutul 11. Atacantul croat Duje Cop a egalat pentru Malaga în minutul 45, din penalty.

Malaga: Ochoa - Rosales, Albentosa, Weligton, Torres (Ricca 46') - Camacho, Recio, Juanpi (Atsu 68'), Chori Castro - Cop (Fornals 82'), Charles. Antrenor: Javi Gracia.

Espanyol: Pau Lopez - Javi Lopez, Alvaro, Enzo Roco, O. Duarte - R. Duarte - Diop, Victor Sanchez, Abraham (Sylla 89'), Asensio (Perez 68') - Gerard Moreno (Caicedo 58'). Antrenor: Costel Gâlcă.

A fost al patrulea meci consecutiv fără înfrângere pentru Espanyol. În urma acestui rezultat, echipa antrenată de Costel Gâlcă ocupă locul 12 în clasament, cu 36 de puncte. Espanyol se îndreaptă foarte probabil spre evitarea retrogradării, cu 8 puncte mai mult decât prima poziţie retrogradabilă, ocupată de Getafe. De cealaltă parte, Malaga se află pe poziţia a 8-a, cu 40 de puncte.

Costel Gâlcă a fost numit la 14 decembrie 2015 în postura de antrenor al echipei Espanyol Barcelona şi a înregistrat 6 victorii, 4 egaluri şi 9 înfrângeri, din 19 meciuri.