Echipele din Banat au fost cele mai bune

Campionatele Naţionale de volei pe plajă pentru cadeţi

Sport 18 Iulie 2012 / 00:00 903 accesări

Ieri, pe terenurile de la “Arena Beach CVM” din Mamaia, zona Cazino, s-au încheiat Campionatele Naţionale de volei pe plajă pentru cadeţi. Competiţia a fost dominată de formaţiile bănăţene, care au reuşit să acapareze podiumul atât la feminin, cât şi la masculin!

La feminin, echipele constănţene au fost eliminate prematur, înainte să intre în lupta pentru un loc pe podium. Conform aşteptărilor, campioane au devenit Denisa Pujky şi Simina Carţiş (echipa CSU Reşiţa - CSM Timişoara), pereche care duminică, la Strumica (Macedonia), cucerea medaliile de bronz la Campionatele Balcanice de volei pe plajă rezervate sportivilor sub 23 de ani. Totuşi, finala nu a fost deloc uşoară pentru favorite, care au fost conduse la seturi, apoi Denisa Mocar şi Cristina Ştefan au avut avantaj de 4-5 puncte în decisiv (5-0 şi 10-6), dar au pierdut cu 11-15! Iată ultimele rezultate din turneul feminin: semifinale: CSU-CSM (Denisa Pujky - Simina Carţiş) - CSM Timişoara 1 (Adriana Melniciuc - Noemi Ignat) 2-0; UVVG Pro Volei Arad (Denisa Mocar - Cristina Ştefan) - CS Hand United-Dior Arad (Diana Albu - Ornella Ivasiuc) 2-0; finala mică: CSM Timişoara 1 - Dior Arad 2-1; finala mare: CSU-CSM - Pro Volei Arad 2-1.

În competiţia masculină, echipa Tomis 1 (Vlad Galav - Cătălin Aciobăniţei) a fost cel mai aproape de o medalie, însă a pierdut finala mică, 1-2 la seturi (14-16 în decisiv), în faţa celor de la Flacăra Parţa Timişoara (Marius Roşu - Florian Kaburek). Exact înainte de semifinale au fost eliminate echipele Tomis 3 (George Gavriz - Paul Cămui) şi Tomis 4 (Mădălin Dăineanu - Ovidiu Darlaczi), învinse de formaţiile care au jucat finala mică. În finala mare, CSU Reşiţa 1 (Robert Vîrlan - Lucian Bădiceanu) a câştigat cu 2-0 meciul cu Pro Volei Arad 1 (Adrian Matica - Răzvan Motoc). Rezultate din semifinale: Reşiţa 1 - Tomis 1 2-0; Arad 1 - Parţa 2-0.

Competiţia de la Mamaia continuă astăzi şi mâine cu întrecerile rezervate juniorilor, în timp ce seniorii vor evolua de vineri până duminică (şedinţa tehnică are loc joi seară). CN sunt organizate de Federaţia Română de Volei, Asociaţia Judeţeană de Volei Constanţa şi CVM Tomis Constanţa, care asigură terenurile de joc şi logistica turneului.