Eforie cedează în faţa liderului

Fotbal / Liga a III-a, Seria a II-a, etapa a 17-a

Sport 28 Noiembrie 2009 / 00:00 1523 accesări

Vineri după-amiază, în etapa a 17-a din Liga a III-a la fotbal, CS Eforie a pierdut pe teren propriu în faţa fruntaşei clasamentului, ACS Berceni. Gazdele au acoperit bine terenul în prima repriză, când niciuna dintre cele două echipe nu şi-a creat vreo ocazie de gol. În min. 60, Hampu, care primise şi în prima repriză un cartonaş galben, are o nouă intervenţie imprudentă şi este eliminat! Constănţenii acuză şocul şi primesc gol peste două minute, când fundaşul Făşie profită de indecizia portarului Gîndac. În drum spre propria jumătate de teren, autorul golului, care a purtat vineri şi banderola de căpitan de echipă, are o ieşire mârlănească în faţa spectatorilor din Eforie şi a observatorului Bratu Caţaroş, înjurându-i ca la uşa cortului pe toţi constănţenii („Să-mi bag p...a în Constanţa voastră”)! Cu arbitrul de centru Ionel Ivan dând şi el, discret, o mână de ajutor oaspeţilor, Berceni se impune cu 1-0, deşi Eforie a presat în ultimele 20 de minute, chiar şi Gîndac ajungând în careul advers. Au evoluat pentru CS Eforie (antrenor Gh. Nedu): Gîndac - Della, Croitoru, Sidney, M. Petre - Hampu, Chirilă - Pelican, Fl. Nedelea (57 Gabriel Chelariu), Chehaia (86 Potoşcă) - M. Niţă (77 Buciumeaţă).

Iată rezultatele ultimei etape din tur: Callatis Mangalia - Unirea Slobozia 2-0 (Henry 1, Enis Cogali 80); CS Eforie - ACS Berceni 0-1 (Făşie 62); CSM Medgidia - UTChim Găeşti 2-2 (Pena 18, Ferenţi 35 - Enciu 75, Tronaru 90); Partizanul Merei - FC Farul II Constanţa 2-2 (Sandu 4, Tofan 60 - Calagi 28, Mansur 34); Dunărea Călăraşi - Oil Terminal Constanţa 7-0; Viitorul Însurăţei - CS Tunari 0-1; Viitorul Chirnogi - CS Viscofil 0-4; Petrolul Berca - CS Domneşti 0-0. Meciul Viitorul Constanţa - Viitorul Ianca se joacă sâmbătă, de la ora 14.00.