Egal cu mari ratări pentru FC Farul

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 6-a: FC FARUL CONSTANȚA - ACS BERCENI 0-0

Sport 06 Octombrie 2014 / 00:00 1439 accesări

După succesul clar obținut în fața Gloriei Buzău în runda anterioară, FC Farul Constanța a încercat să repete performanța și sâmbătă, când a primit vizita celor de la ACS Berceni, în etapa a 6-a a Ligii a II-a, dar echipa pregătită de Marian Pană a înregistrat doar un rezultat de egalitate, scor 0-0. Pe un teren denivelat și, pe alocuri, lipsit de iarbă, gazdele au dominat cu autoritate prima repriză, dar fără să-și creeze prea multe oportunități de a marca. Singura mare ocazie a venit în min. 22, când D. Ciobanu a reluat cu capul din centrul careului, însă mingea a ocolit poarta. Situația s-a schimbat după pauză, când gruparea de pe litoral a apăsat pe accelerație și s-a apropiat periculos de poarta apărată de Raț. Totuși, prima ocazie din partea secundă a fost ratată de oaspeți, în min. 60, lovitura de cap expediată de Al. Marin fiind blocată de debutantul Ciucă. Șapte minute mai târziu, Enciu a scăpat singur spre poarta adversă, dar șutul său, din unghi, a ocolit butul din stânga lui Raț. Tot pe lângă poartă, aproape de vinclu, a trecut mingea expediată de Băjan, o „torpilă” de la 35 de metri. Oaspeții au replicat prin același Al. Marin, cu o lovitură de cap, Ciucă salvând miraculos, de lângă bară. Constănțenii au fost la un pas să dea lovitura cu două minute înainte de final, când Enciu l-a driblat pe portarul Raț, însă golgheterul Farului a trimis prea încet și C. Sandu a respins de pe linia porții.

MULȚUMIT PE JUMĂTATE. La final, antrenorul Marian Pană și-a lăudat elevii pentru efortul depus, chiar dacă ar fi dorit mai mult de la jucătorii ofensivi ai Farului. „A fost un meci disputat, cu momente în care puteam înscrie și noi, și adversarii. Sunt mulțumit că nu am luat gol și nu am pierdut, deși am evoluat pe un teren foarte greu. Pe final, Enciu putea să dea golul decisiv, dar până la urmă am luat un punct. Din păcate, am adus ce jucători s-a putut și cu excepția lui Enciu, pe care eu l-am adus la Constanța, restul din ofensivă trebuie să mai muncească pentru a demonstra că merită să joace în liga a doua. Sunt mulțumit de băieți, pentru că se vede că vor, aleargă cât pot și, cu muncă, putem face o echipă competitivă. Încercăm să facem meciuri frumoase, să strângem punct cu punct și să mergem în play-off”, a spus Pană. Tehnicianul Farului s-a războit cu puținii spectatori de la tribuna a II-a. „În loc să mă înjure pe mine, mai bine i-ar încuraja pe băieți”, a replicat Marian Pană.

Au evoluat - FC Farul (antrenor Marian Pană): S. Ciucă - Băjan, D. Ciobanu, Miulescu, B. Dumitru (74 Arotăriței) - Cârstoiu, Ochia, Szalkay, R. Neagoe, Ivănică (31 Plămadă) - Enciu; ACS Berceni (antrenor Marin Dragnea): Raţ - E. Nicu, C. Sandu, Cioranu, M. Ionescu - O. Ursu (74 Tătar), Al. Radu, A. Pătraşcu, V. Ştefan, D. Roman (46 C. Mihai) - Al. Marin. Cartonașe galbene: D. Ciobanu, Cîrstoiu, Ivănică, Enciu / C. Sandu, M. Ionescu, Tătar, Al. Radu, V. Ștefan.Au arbitrat: Cătălin Marian Pană (București) - Cătălin Teodor (Brăila) și Daniel Vlase (Galați).

Rezultatele etapei: FC Farul Constanţa - ACS Berceni 0-0, ACS Academica Argeș - Săgeata Năvodari 3-0, Rapid CFR Suceava - Unirea Slobozia 1-1, ASC Bacău - CS Baloteşti 1-1, FC Voluntari - CF Brăila 4-0, Gloria Buzău - FCM Dorohoi 4-0.

Clasament: 1. Academica Pitești 13p (golaveraj: 10-3), 2. SĂGEATA NĂVODARI 13p (8-7), 3. FC Voluntari 12p (16-5), 4. Rapid Suceava 12p (11-5), 5. Gloria Buzău 9p (9-12), 6. CF Brăila 8p (4-7), 7. Slobozia 7p (9-6), 8. FC FARUL CONSTANȚA 7p (9-9), 9. SC Bacău 6p (8-8), 10. Berceni 6p (12-13), 11. CS Balotești 2p (5-12), 12. FCM Dorohoi 1p (2-16).