Egal cu speranţe la calificare

Fotbal / Cupa “Stelele Estului“, Grupa A: ACADEMIA “FERENC PUSKAS” BUDAPESTA - LEGIA VARŞOVIA 0-0

Sport 18 August 2010 / 00:00 508 accesări

Cotate cu şanse a doua la calificarea din Grupa A în faza următoarea a întrecerii, Academia “Ferenc Puskas” Budapesta şi Legia Varşovia şi-au făcut un calcul simplu înaintea meciului direct, desfăşurat ieri, pe terenul “Farul II”. Ambele combatante au avut drept obiectiv evitarea înfrângerii, în condiţiile în care vor da piept în jocurile următoare cu marile favorite ale Grupei A, Galatasaray Istanbul şi Dinamo Kiev. În aceste condiţii a rezultat un meci de uzură, în care cele două combatante s-au concentrat pe apărare, din dorinţa de a nu primi gol. Mai bine clădiţi fizic, ungurii au avut totuşi un plus în teren, dominând teritorial, în special în repriza secundă. Superioritatea nu s-a concretizat însă şi pe tabela de marcaj, chiar dacă au existat câteva faze periculoase la poarta polonezilor. Elevii fostului internaţional ungar Istvan Vincze au irosit cea mare ocazie de gol în repriza secundă, când şutul lui Vangel a trecut puţin pe lângă poartă. În cele din urmă, polonezii au scăpat cu faţa curată şi păstrează şanse pentru a merge în semifinalele turneului, mai ales că la loviturile de departajare s-au impus cu 4-3.