El Clasico, la primul 0-0 după 17 ani

Fotbal internaţional

Sport 19 Decembrie 2019 / 11:39 609 accesări

Miercuri seară, FC Barcelona şi Real Madrid au încheiat la egalitate, scor 0-0, partida disputată pe stadionul „Camp Nou”, în al 243-lea duel dintre cele două cluburi. Meciul a fost o restanţă din etapa a 10-a a campionatului spaniol, El Clasico fiind programat iniţial la 26 octombrie, însă a fost amânat din cauza violenţelor de la Barcelona, izbucnite după condamnarea la închisoare a unor lideri catalani separatişti.

Este primul 0-0 înregistrat în El Clasico din 2002, iar la finalul întâlnirii madrilenii au acuzat arbitrajul. Bale a înscris în minutul 70, dar golul a fost anulat pentru ofsaid, după analiza VAR. Real Madrid a mai solicitat şi două lovituri de la 11 metri, în prima repriză, însă fazele nu au fost analizate cu VAR.

Au evoluat următoarele formaţii - FC Barcelona (antrenor Ernesto Valverde): Ter Stegen - N. Semedo (55 Vidal), Pique, Lenglet, Jordi Alba - Sergi Roberto, Rakitic, F. De Jong - Messi, Luis Suarez, Griezmann (83 Ansu Fati); Real Madrid (antrenor Zinedine Zidane): Courtois - Dani Carvajal, Varane, Sergio Ramos, F. Mendy - Fede Valverde (80 Modrici), Casemiro, Kroos - Isco (80 Rodrygo) - Benzema, Bale. Cartonaşe galbene: Rakitic, Luis Suarez, Lenglet / Casemiro, Bale, Isco, Sergio Ramos, Dani Carvajal. Partida a fost arbitrată la centru de Alejandro Jose Hernandez Hernandez. Arbitru VAR: Ricardo de Burgos Bengoetxea.

În clasamentul La Liga, FC Barcelona şi Real Madrid sunt pe prima poziţie, la egalitate, cu câte 36 de puncte. FC Sevilla, adversara formaţiei CFR Cluj din 16-imile de finală ale UEFA Europa League, ocupă locul 3, cu 31 de puncte.