Elevi constănţeni, în primii 20 din ţară!

Concurs Naţional de Matematică „Lumina Math”

Social 19 Decembrie 2011 / 00:00 826 accesări

Biblioteca Judeţeană „I.N. Roman” din Constanţa a găzduit, sâmbătă, 17 decembrie, festivitatea de premiere a elevilor din judeţul Constanţa care au participat la ediţia a XV-a Concursului Naţional de Matematică Lumina Math, organizat de Liceul Internaţional de Informatică din Constanţa. La competiţia adresată elevilor din clasele IV – VIII s-au înscris, în acest an, 46.261 de elevi din toată ţara, ei susţinând probele în centre de examinare organizate la nivelul fiecărui judeţ participant. În judeţul Constanţa au participat 2.332 elevi, veniţi de la 46 de şcoli generale şi licee, iar concursul a fost susţinut în 10 centre de examinare. Din numărul total de participanţi constănţeni, şapte s-au clasat în primii 20 pe ţară. Cel mai micuţ matematician este Gabriel Chiselenco, elev în clasa a IV-a a Liceului cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru” Constanţa, care a obţinut locul 18 pe ţară şi a primit un premiu în valoare de 150 lei şi o excursie în Istanbul, Turcia. În ceea ce priveşte ciclul gimnazial, la clasele a V-a, Erin Vait (Liceul Teoretic „Ovidius”) a obţinut locul al 14-lea pe ţară, un premiu de 150 lei şi o excursie în Turcia. De excursia în Turcia va beneficia şi al doilea clasat la nivel judeţean, Theodor Mihai Iliant (Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” - CNMB). La clasa a VI-a, Ana Maria Milcu (Şcoala Generală „Mihai Viteazu) a obţinut locul al 13-lea pe ţară, cu premiul de 150 lei şi o excursie în Turcia, iar Răzvan Mihai Ursu s-a clasat pe locul al 14-lea pe ţară, primind acelaşi premiu. La clasa a VII-a, Ştefan Tudose (Liceul Teoretic „Ovidius”) a obţinut locul al cincilea pe ţară, un premiu de 300 lei şi excursia în Turcia, iar Melisa Unsalan, de la aceeaşi unitate de învăţământ, a obţinut locul al zecelea pe ţară şi a câştigat 200 de lei. La clasa a VIII-a, Cristian Teleanu (Şcoala „Adrian Rădulescu” Murfatlar) s-a clasat pe locul al zecelea pe ţară şi un premiu de 200 de lei şi o excursie la Istanbul.