Elina Svitolina a câștigat Turneul Campioanelor

Tenis de câmp

Sport 28 Octombrie 2018 / 16:12 540 accesări
Elina Svitolina a triumfat la Singapore, învingând-o în finală pe Sloane Stephens (sursa foto: Facebook WTA Finals Singapore)

Duminică după amiază s-a încheiat la Singapore Turneul Campioanelor la tenis, Elina Svitolina (Ucraina, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 6) cucerind trofeul, după ce a învins-o în finală pe Sloane Stephens (SUA, locul 6 WTA şi cap de serie numărul 5), cu scorul de 3-6, 6-2, 6-2, după două ore şi 23 de minute de joc. Pentru ambele tenismene a fost prima finală jucată la Turneul Campioanelor.

La dublu, trofeul a fost câștigat de perechea Timea Babos (Ungaria) / Kristina Mladenovic (Franţa), cap de serie numărul 2, care a dispus în finală, cu scorul de 6-4, 7-5, de cuplul ceh Barbora Krejcikova / Katerina Siniakova, cap de serie numărul 1. Mladenovic a bifat primul succes la Turneul Campioanelor, în timp ce Babos a mai câştigat la dublu, anul trecut, în echipă cu Andrea Hlavackova (Cehia).