Elizabeta Samara joacă azi, în optimi, la Baku

Jocurile Europene de la Baku

Sport 18 Iunie 2015 / 00:00 679 accesări

Ieri, la Jocurile Europene de la Baku, luptătorul român de libere George Bucur a fost cel mai aproape de o medalie, dar a fost învins de turcul Mustafa Kaya (locul 4 la Mondialele de anul trecut) în meciul decisiv pentru bronz! La categoria 65 kg, Bucur s-a impus în optimi în fața grecului Niko Arouzmanidis, în sferturi a trecut de spaniolul Yunier Castillo Silveira, dar apoi a pierdut semifinala cu italianul Frank Chamizo Marquez. La 57 kg, românul Andrei Dukov a fost învins în optimi de georgianul Vladimir Hincegașvili.

La tenis de masă, jucătoarea constănțeană Elizabeta Samara s-a calificat în optimile de finală ale probei feminine de simplu, după ce a învins-o pe suedeza Matilda Ekholm cu scorul de 4-2 (7-11, 9-11, 11-7, 11-9, 11-9, 11-8). Românca, a treia favorită a probei, s-a impus la capătul unui meci foarte disputat, care a durat 39 de minute, luându-și revanșa după ce Ekholm câștigase cu 3-0 confruntarea directă din competiția pe echipe. În optimi, Samara o va întâlni pe Li Qian (Polonia), astăzi, de la ora 10.00 (ora României). Coechipiera ei Bernadette Szocs a fost eliminată de Li Jie (Olanda), scor 4-0 (11-3, 11-7, 11-4, 11-2). Li, triplă campioană europeană pe echipe cu Olanda, a obținut victoria în 20 de minute. În competiția masculină individuală, constănţeanul Constantin Cioti a fost eliminat marți seară, după ce pierdut cu scorul de 4-1 meciul cu Lei Kou (Ucraina), din primul tur. Ieri a părăsit competiția și Adrian Crișan, învins cu 4-2 de Kalinikos Kreanga, fostul bistrițean Călin Creangă, actualmente grec!

Ieri a debutat și competiția de gimnastică aerobică, iar Dacian Barna și Lavinia Ioana Panaete, ambii de la CS Farul Constanța, au evoluat în calificări la perechi mixt, reușind calificarea pentru finala de duminică.

În competiția de box, ambii pugiliști români care au evoluat ieri au părăsit turneul în primul tur, adversarii lor primind decizia la puncte cu 3-0. Constantin Olaru (categoria 69 kg) a fost întrecut de georgianul Ghela Abașidze, iar Alexandru Machedon (81 kg) a cedat în fața elvețianului Uke Smajli.

La tir cu arcul, echipa mixtă a României a fost învinsă de Georgia cu scorul de 5-3 în optimi de finală. Daniel Ciornei și Simona Băncilă s-au recunoscut învinși în fața georgienilor Lașa Phakadze și Hatuna Narimandize, mult mai bine clasați după calificări. Concursurile individuale vor avea loc astăzi la feminin și mâine la masculin. În primul tur al fazei eliminatorii, 32-imi de finală, Simona Băncilă (45 de ani, locul 31 din 62 de participante în preliminarii) se va confrunta cu azera Olga Seniuk.

România a ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului masculin de polo pe apă după ce a fost învinsă în play-off de Serbia cu scorul de 8-2. La Jocurile de la Baku, ambele competiții de polo, feminin și masculin, sunt considerate și Campionate Europene de juniori. România joacă în turneul pentru locurile 9-12, iar în prima partidă a cedat în fața Franței, scor 5-7. Mâine, echipa noastră va juca meciul pentru clasarea pe locurile 11-12, împotriva Slovaciei.

Naționala de volei feminin a suferit a treia înfrângere consecutivă în grupă! După ce au fost învinse de Azerbaidjan și Belgia, tricolorele au cedat și în fața Poloniei, victorioasă cu scorul de 3:0 (25:23, 25:15, 25:16).

România va fi reprezentată azi la tenis de masă (Samara), lupte libere masculin, box (faristul Florentin Niculescu va susține primul meci la categoria 64 kg, contra spaniolului Johann Eduardo Orozco Ojeda), ciclism, sărituri în apă și gimnastică artistică.