Energia are nevoie de victorie în fața croaților

Etapa a patra din FIBA Europe Cup

Sport 19 Ianuarie 2016 / 17:35 475 accesări
Callistus Eziukwu a fost cel mai bun jucător al gorjenilor

Programul infernal al echipei de baschet masculin Energia Tg. Jiu continuă cu meciul din etapa a patra a FIBA Europe Cup: Energia - Cibona Zagreb (miercuri, ora 19.30, Digisport 2). Într-o grupă foarte echilibrată, în care victoriile pe teren propriu sunt foarte importante, Energia trebuie neapărat să câștige meciul cu echipa croată pentru a mai spera la calificarea în faza eliminărilor directe. Deși are o carte de vizită impresionantă (titluri și cupe în Iugoslavia și Croația, dar și cinci trofee europene, dintre care două Euroligi!), Cibona traversează acum o perioadă mai modestă, în special din cauza problemelor financiare, ajungând să joace doar în a treia competiție europeană. Iar aici a pierdut deja o partidă, etapa trecută, pe teren propriu, cu STB Le Havre, iar în primul meci al grupei a învins-o pe Energia doar după prelungiri.

Energia are forța să treacă de Cibona dacă va evolua bine pe toată durata partidei, știut fiind că gorjenii încep modest, dar termină în forță meciurile. Așa cum s-a întâmplat și în ultimul joc din campionat: CSM-U Oradea - Energia Tg. Jiu 65-62. La Oradea, gazdele au câștigat primul sfert cu 20-7, gorjenii înscriind coșul de 3p în ultima secundă, după ce reușiseră 4p în precedentele 9:59 minute! Oaspeții au revenit puternic după pauză și au avut chiar șansa de a trimite partida în prelungiri, dar au ratat de două ori aruncările de 3p în ultimele secunde ale meciului. Cel mai bun marcator al gazdelor a fost Markovic, cu 20p, în timp ce la oaspeți a strălucit Callistus Eziukwu, autor a 16p și 5 recuperări, dar pivotul nigerian o va părăsi pe Energia (pentru o echipă din Cipru), din cauza problemelor financiare ale echipei gorjene.