Englezii fac “curăţenie” în UCL

Fotbal / UEFA Champions League, optimi de finală, manşa retur

Sport 13 Martie 2009 / 00:00 534 accesări

Deşi era cotată drept cea mai slabă dintre cele patru echipe care au înfruntat teamurile engleze, AS Roma a fost la un pas de marea lovitură. Condamnată încă dinaintea partidei retur, din cauza unei liste uriaşe de accidentări, AS Roma a reuşit să ducă meciul cu Arsenal în prelungiri şi apoi la loviturile de departajare. Acolo unde şansa a surîs englezilor, deşi ei au ratat primul penalty! Romanii au ieşit onorabil din competiţie, spre deosebire de interiştii care au evoluat, din nou, penibil! Adus pe un salariu uriaş şi beneficiind de o campanie de transferuri fabuloasă, Mourinho a ratat - ca de obicei! - obiectivul pentru care a fost angajat - Liga Campionilor. Portughezul este un actor desăvîrşit, vezi scandalurile continue din presa sportivă, dar nu este capabil să repete performanţa reuşită cu FC Porto - atunci cînd a obţinut UCL cu multă şansă! Acum, cu Inter, a “reuşit” performanţa să părăsească UCL din optimi, deşi în ultimele două sezoane Mancini dusese echipa în sferturi. Egal alb la Porto, deşi meciul a fost spectaculos, cu multe ratări de ambele părţi. În sfîrşit, FC Barcelona a făcut spectacol pe “Camp Nou”, cu o primă repriză de vis - cinci goluri şi multe alte ratări! Liderul din Primera pare singura echipă capabilă să lupte de la egal cu teamurile engleze.

Rezultatele înregistrate miercuri seară: FC Porto - Atletico Madrid 0-0 - (în tur 2-2); FC Barcelona - Olympique Lyon 5-2 (Henry 25, 27, Messi 40, Eto’o 43, S.Keita 90 / Makoun 44, Juninho 48) - (în tur 1-1); AS Roma - Arsenal Londra 1-0 (Juan 9) - 6-7 la loviturile de departajare - (în tur 0-1); Manchester United - Internazionale Milano 2-0 (Vidic 4, Cr.Ronaldo 49) - (în tur 0-0). Alături de FC Porto, FC Barcelona, Arsenal Londra şi Manchester United, în sferturi s-au mai calificat, marţi seară, FC Liverpool, Chelsea Londra, Villarreal şi Bayern Munchen. Tragerea la sorţi a meciurilor din sferturile de finală şi semifinale va avea loc vineri, 20 martie, la sediul UEFA din Nyon. Partidele din sferturi se vor disputa pe 7 şi 8 aprilie (turul), 14 şi 15 aprilie (returul). Semifinalele se vor juca pe 28 şi 29 aprilie (turul), 5 şi 6 mai (returul). Finala va avea loc pe 27 mai, la Roma.