Englezii nu au văzut, în direct, niciun gol al favoriţilor

Sport 25 Iunie 2010 / 00:00 382 accesări

După ce în meciul inaugural, dintre Anglia şi SUA, postul de televiziune ITV a difuzat o reclamă chiar în momentul în care Steven Gerrard înscria primul gol al Angliei în Africa de Sud, câteva mii de fani englezi nu au putut vedea în direct nici reuşita lui Jermain Defoe din partida cu Slovenia! Acest lucru s-a datorat unei pene de curent care a durat aproximativ o oră şi care a avut loc în sud-vestul Londrei, în cartierele Richmond şi Twickenham, începând cu ora locală 15.20 (17.20 în România). Atacantul Jermain Defoe a marcat golul victoriei în minutul 23 al partidei cu Slovenia, care s-a disputat la Port Elizabeth, dar fanii care se aflau în pub-uri nu au putut să se uite decât la nişte ecrane negre. Deşi mulţi dintre aceştia au ieşit în stradă pentru a vedea golul care califica Anglia în optimile de finală, încercările lor au fost în zadar. Distribuitorul de energie electrică EDF şi-a asumat vina pentru acest incident şi a menţionat că au fost probleme cu un cablu de înaltă tensiune. Compania şi-a cerut scuze pentru incidentul care i-a lăsat fără curent pe oameni pentru mai bine de o oră. Unul dintre suporteri, Grace Smith, care urmărea meciul în pub-ul “The William Web Ellis”, s-a declarat revoltat: „Cred că este un scandal. E bizar. Un om a intrat în pub şi a strigat că e 1-0“. Curentul a revenit când mai erau doar şase minute din meci.