Eroare mare de arbitraj

Volei (m) / DA-1, etapa a VI-a: Steaua - CVM Tomis Constanţa 3-2

Sport 30 Octombrie 2006 / 00:00 1231 accesări

Desfăşurat sîmbătă, la Bucureşti, derby-ul etapei a şasea a Diviziei A1 la volei masculin, dintre Steaua şi Club Volei Municipal Tomis Constanţa, a fost decis de o greşeală de arbitraj. În setul decisiv, la scorul de 14-14, după ce Tomisul salvase două mingi de set şi meci, arbitrul principal Gheorghe Bălhăceanu i-a acordat, în mod inexplicabil, cartonaş galben antrenorului secund al echipei constănţene Milen Uzunov. În mod normal, formaţia stelistă trebuia avertizată, deoarece liberoul gazdelor, Ilie, a şutat în minge după încheierea fazei, însă arbitrul Bălhăceanu, tatăl coordonatorului de joc Florin Bălhăceanu, de la Dinamo, a văzut sau a vrut să vadă cu totul altceva. 15-14 pentru Steaua, care a fructificat următorul atac şi a obţinut astfel a şasea victorie consecutivă în acest sezon. Meciul de la Bucureşti a avut două părţi distincte. În primele două seturi, voleibaliştii constănţeni au fost de nerecunoscut, Steaua adjudecîndu-şi seturile fără probleme, cu 25-21 şi 25-19. Antrenorii Jorge Cannestracci şi Milen Uzunov au efectuat cîteva schimbări inspirate şi jocul Tomisului s-a îmbunătăţit, formaţia constănţeană restabilind egalitatea după ce s-a impus în următoarele două seturi cu acelaşi scor, 25-23. În ultimul set, Steaua a condus cu 4-1, Tomis a egalat, s-a mers apoi cap la cap pînă la 12-12, avantajul alternînd, iar finalul partidei a fost unul tensionat.

"Steaua a jucat mai bine, noi am recuperat, a fost o partidă frumoasă de volei. Steaua a meritat victoria. Nu comentez arbitrajul", a declarat antrenorul principal al Tomisului, Jorge Cannestracci, completat de secundul Milen Uzunov: "În primele două seturi parcă am dormit. Ne-am revenit în următoarele două seturi, cînd ne-am arătat adevărata valoare. În setul decisiv arbitrul a arătat greşit cartonaşul galben, nu a fost corect".

Au evoluat formaţiile - Steaua (antrenori: Daniel Banu şi Sorin Macavei): Andrieş - Oancea, Huţuleac, R. Şerban, Grigorie (Roşu), Carpen, libero: Ilie; CVM Tomis (antrenori: Jorge Cannestracci şi Milen Uzunov): Kuburovic (Gonzalez) - Gontariu (Togan), Began (Ivkovic), M. Pavel, Voinea (Gabrych), Ashlei, libero: Tănăsescu. Au arbitrat: Gheorghe Bălhăceanu (Braşov) şi Alin Mateizer (Ploieşti). Observatorul meciului a fost Viorel Manole, secretarul general al Federaţiei Române de Volei, care a vorbit după joc doar în calitate de iubitor al voleiului, evitînd orice comentariu legat de arbitraj. Un arbitraj care a dezavantajat Tomisul şi în întîlnirea cu Dinamo, la care observator a fost tot Viorel Manole.

Celelalte rezultate ale etapei a şasea: VCM Piatra Neamţ - Unirea Dej 3-0; U. Baia Mare - Dinamo Bucureşti 3-1; U. Cluj - Remat Zalău 0-3. Partida CSS Lapi Dej - VCM Rm. Sărat a fost amînată.

În etapa viitoare, CVM Tomis va primi vizita formaţiei VCM Piatra Neamţ.