Eschibaba 1 şi Old Boys Constanţa, învingătoare la Trofeul Comunităţii Aromâne din Constanţa

Sport 27 Decembrie 2012 / 00:00 722 accesări

A patra ediţie a turneului de fotbal în sală organizat de Comunitatea Aromână din Constanţa s-a încheiat duminică, la Sala Sporturilor din Constanţa, la capătul a trei zile de meciuri spectaculoase, în care mulţi dintre jucători au făcut o ultimă repetiţie oficială înaintea prezenţei la a 22-a ediţie a Trofeului “Telegraf”. Turneul dotat cu Trofeul Comunităţii Aromâne din Constanţa a fost organizat în parteneriat cu Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret a Judeţului Constanţa şi Asociaţia Judeţeană de Fotbal Constanţa.

În întrecerea rezervată veteranilor (jucători peste 40 de ani şi doi jucători în lot între 35 şi 40 de ani, dintre care doar unul în teren), au participat zece echipe, împărţite în două grupe - Grupa A: Hagilarea, Mihail Kogălniceanu, Tistimelu, Eschibaba 1 şi Eschibaba 2; Grupa B: Tistimelu 1, Palazu Mare, Ovidiu, Cogealac şi Camena. Primele două clasate din fiecare grupă s-au calificat în semifinale, fază a competiţiei în care s-au înregistrat următoarele rezultate: Eschibaba 1 - Camena 4-3 şi Ovidiu - Hagilarea 7-4. În finala mică, Camena a dispus, cu 6-5, de Hagilarea, iar în marea finală s-a impus Eschibaba 1, 2-1 în confruntarea cu Ovidiu. Nicolae Raiciu (Eschibaba 1) a fost desemnat cel mai bun portar al turneului, Florin Scupra (Ovidiu) a fost golgeterul turneului, iar Cristi Costea (Eschibaba 1) a fost ales cel mai bun jucător al turneului.

În turneul rezervat “speranţelor” (jucători cu vârsta între 16 şi 35 de ani), primul loc a fost ocupat de echipa Old Boys Constanţa, urmată de Viitorul Constanţa, Săgeata Stejaru şi Scala Constanţa. Tănase Halep (Old Boys Constanţa) a fost desemnat cel mai bun jucător al turneului la această categorie de vârstă.