Eşec cu trei bare pentru FC Farul

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 27-a: STEAUA II BUCUREŞTI - FC FARUL CONSTANŢA 1-0

Sport 16 Mai 2011 / 00:00 987 accesări

Cu trei etape înainte de finalul sezonului, FC Farul Constanţa şi-a asigurat menţinerea în Liga a II-a din punct de vedere matematic, chiar dacă echipa de pe litoral a cedat sâmbătă, în deplasare, scor 0-1 (Al. Lazăr 42), în derby-ul suferinţei cu Steaua II Bucureşti, în etapa a 27-a. În efectiv restrâns din cauza accidentărilor şi suspendărilor, formaţia constănţeană a început meciul cu ghinion, pierzându-l după un sfert de oră pe atacantul Constantin Borza, accidentat. Mai proaspeţi, bucureştenii au dominat prima repriză şi, după două ocazii irosite de Văduva şi Vl. Rusu, au marcat unicul gol al partidei cu trei minute înainte de pauză, când Lucian Filip a centrat perfect de pe partea stângă, iar Alexandru Lazăr a reluat simplu, din mijlocul careului mic. La reluare, antrenorul Gică Butoiu a riscat şi a efectuat ultimele două schimbări, iar jocul oaspeţilor s-a schimbat considerabil. Drept urmare, constănţenii au asediat poarta gazdelor, dar au nimerit bara în trei rânduri, prin Husein, Sascău şi Dutciuc. Eşecul a făcut ca distanţa dintre FC Farul şi Steaua II, care ocupă primul loc retrogradant, să se reducă la 9 puncte, dar constănţenii stau mai bine la rezultatele directe. FC Farul a evoluat în următoarea formulă de echipă: Răuţă (46 Zdrâncă) - Niţescu, I. Barbu, L. Ştefan, Paşcovici - Husein, Sascău, G. Munteanu (46 Păduraru), R. Stăncioiu, I. Lupu - Borza (16 Dutciuc).

Rezultatele etapei - vineri: Săgeata Năvodari - Ceahlăul Piatra Neamţ 1-1; sâmbătă: Steaua II Bucureşti - FC Farul Constanţa 1-0; Concordia Chiajna - Viitorul Constanţa 2-1; Delta Tulcea - FC Snagov 3-0; Gloria Buzău - FC Botoşani 1-1; Dinamo II Bucureşti - CS Otopeni 2-0; CF Brăila - Juventus Bucureşti 1-0; Astra II Giurgiu - Dunărea Galaţi 0-0. Clasament: 1. Ceahlăul 64p, 2. Săgeata Năvodari 55p, 3. Concordia Chiajna 54p, 4. Delta Tulcea 48p, 5. CS Otopeni 42p, 6. Dunărea Galaţi 41p, 7. FC Botoşani 39p, 8. Viitorul Constanţa 37p, 9. Gloria Buzău 35p, 10. FC Snagov 34p, 11. Astra II Giurgiu 32p (golaveraj: 35-42), 12. Dinamo II Bucureşti 32p (26-37), 13. FC Farul Constanţa 30p, 14. Steaua II Bucureşti 21p, 15. CF Brăila 15p (19-39), 16. Juventus Bucureşti 15p (22-47).