Eşec, după o evoluţie promiţătoare

Fotbal în sală, Liga 1, etapa întîi: Athletic Club Bucureşti - Futsal Municipal Constanţa 5-2

Sport 05 Septembrie 2006 / 00:00 776 accesări

Futsal Municipal Constanţa a debutat cu stîngul în Liga întîi la fotbal în sală, sezonul 2006-2007, pierzînd meciul jucat duminică în deplasare, 2-5 (1-1) cu Athletic Club Bucureşti. Gazdele au deschis scorul prin Bunea (6), iar constănţenii au egalat în ultimul minut al reprizei prin Marinică Stanciu, autorul unei evoluţii foarte bune în meciul său de debut la Municipal. Bucureştenii au înscris imediat după pauză, prin Alecu, Ionuţ Florea a egalat apoi gazdele au pus stăpînire de joc şi au marcat din nou, prin Răzvan Radu (29). La 3-2 pentru Athletic, antrenorul Dragoş Chipară a riscat, înlocuind portarul pentru a avea superioritate numerică în atac, şi a... pierdut, echipa sa primind încă două goluri! Scor final: 5-2 pentru Athletic. Au jucat pentru constănţeni portarul Traşcă şi jucătorii de cîmp Toader, Stoica, Florea, Chichirim, Stoianof, Stan, Stanciu şi Micu, ultimul numărîndu-se şi el printre remarcaţii lui Chipară, alături de Traşcă, Florea şi Stan.

Iată şi celelalte rezultate ale etapei inaugurale: Quasar Deva - Metropolis Bucureşti 3-2; Energia Vulturu Focşani - CIP Deva 1-8; Moldocor Piatra Neamţ - CFS Poli Timişoara 1-1; Energoconstrucţia Craiova - Clujana Cluj 7-5; Informatica Timişoara - United Galaţi 8-4; ACS Odorheiu Secuiesc - Cosmos Piteşti 9-2.