Eşec dur pentru FC Farul

Fotbal / Liga a II-a

Sport 20 August 2012 / 00:00 1433 accesări

Disputat sâmbătă, la Tulcea, meciul dintre echipa gazdă Delta şi FC Farul Constanţa a început cu un moment de reculegere ţinut în memoria fostului jucător al celor două echipe, mijlocaşul nigerian Chinonso Ihelewere Henry, decedat în urmă cu două săptămâni, pe teren, la doar de 21 de ani. Startul partidei a fost catastrofal pentru constănţeni, care au încasat trei goluri în numai 25 de minute, ceea ce l-a făcut pe antrenorul Ion Barbu să facă mai multe schimbări în echipă. În repriza secundă, jocul s-a echilibrat, iar FC Farul a redus din handicap prin V. Sandu, în min. 63, stabilind scorul final, 3-1 pentru tulceni.

„A fost un meci slab, în care am început foarte prost. Gazdele ne-au luat tare şi poate că a contat şi faptul că nu ne dezmeticisem după drumul până la Tulcea, făcut în dimineaţa meciului. Mă îngrijorează faptul că în toate amicalele am evoluat mai slab în prima repriză şi trebuie să remediem această problemă până la startul campionatului”, a declarat Ion Barbu. Tehnicianul constănţean a folosit următorii jucători: Curcă (46 M. Toma) - Băjan, Stegaru (30 V. Sandu), Gheară, I. Olteanu (65 Niţescu) - Monteiro (65 D. Popa), Buzea (30 Ghenciu), R. Neagoe, A. Neagoe (30 Ivanovici) - S. Chiţu (46 Stoianof), M. Matei. Următorul amical pentru FC Farul este programat miercuri, de la ora 11.00, cu Săgeata Năvodari, la Baza Sportivă a Academiei de Fotbal “Gheorghe Hagi” de la Ovidiu.