Eşec dureros pentru Săgeata

Fotbal / Liga I, etapa a 20-a: SĂGEATA NĂVODARI - CEAHLĂUL PIATRA NEAMŢ 0-2

Sport 03 Mai 2014 / 00:00 815 accesări

Cu patru etape înaintea finalului de sezon, Săgeata Năvodari a revenit în zona retrogradării din clasamentul Ligii 1, după ce a pierdut în faţa Ceahlăului Piatra Neamţ, scor 0-2, într-o partidă disputată vineri, pe stadionul “Farul” din Constanţa, în etapa a 30-a. Cu moralul ridicat după succesul de la Galaţi, năvodărenii au început în forţă şi au ameninţat rapid poarta lui Jovic. Mai întâi, L. Munteanu a trimis cu capul pe lângă poartă după o lovitură de colţ, iar un minut mai târziu, Guerra a scăpat singur şi a şutat la colţul scurt, prea slab pentru a-l învinge pe portarul oaspeţilor. Elanul elevilor lui Cătălin Anghel s-a tăiat însă după patru minute, când nemţenii au reuşit să deschidă scorul în urma unei faze fixe. Constantinescu a executat o lovitură liberă de la 40 de metri, apărarea gazdelor nu a reacţionat şi Marc a trimis cu capul pe lângă Panagopoulos. Golul i-a năucit pe năvodăreni şi Ceahlăul a fost la un pas să-şi dubleze avantajul prin Jula, însă Panagopoulos a respins spectaculos lovitura de cap expediată de atacantul nemţean. Presaţi de miza jocului, Vezan şi compania au forţat egalarea, dar lipsa de idei şi defensiva agresivă a oaspeţilor au păstrat scorul neschimbat până la pauză.

La reluare, Săgeata a atacat cu toate liniile, în căutarea golului, dar nemţenii s-au strâns în propriul careu, decişi să apere fragilul avantaj. Prima mare ocazie a venit în min. 50, când Vezan a executat bine o lovitură liberă de la 20 de metri, dar mingea a trecut la o palmă de bară din stânga lui Jovic. Incapabili să desfacă apărarea oaspeţilor, năvodărenii au apelat la şuturi de la distanţă, dar Johnson şi Deletic nu au găsit soluţia salvatoare. Mai mult, pe un contraatac rapid, Ceahlăul a fost la un pas să dea lovitura, Golubovic ajungând prea târziu la centrarea lui Constantinescu. Cu un minut înainte de final, Iordache şi Vezan au încercat din nou vigilenţa lui Jovic, dar tot fără succes. Mai mult, nemţenii au securizat cele trei puncte cu un gol marcat în prelungiri de Golubovic, cu un şut de la marginea careului.

Au evoluat echipele - Săgeata (antrenor Cătălin Anghel): Ponagopoulos - Peteleu, L. Munteanu, Fl. Popa, Lopez - S. Pană, Johnson (57 I. Iordache) - Deletic (74 S. Chiţu), Vezan, Tigoianu - Guerra (90+3 Al. Grigoraş); Ceahlăul (antrenor Marin Barbu): Jovic - Dumitraş, Marc, Ichim, Cazan - M. Constantinescu, Achim, Ţepeş, Ad. Gheorghiu (65 Chitoşcă) - Jula (77 Onciu), Golubovic (90+3 Popadiuc). Arbitri: Istvan Kovacs (Carei) - Miclos Nagy (Cluj) şi Eduard Unugureanu (Bucureşti). Cartonaş galben: Achim. Marcatori: Marc 4, Golubovic 90+1.