Eşec în lacrimi

România a pierdut calificarea la CM de handbal masculin din Germania

Sport 19 Iunie 2006 / 00:00 1131 accesări

Naţionala de handbal masculin a României a ratat dramatic calificarea la Mondialul de anul viitor din Germania… Formaţia antrenată de constănţeanul Lucian Rîşniţă a remizat sîmbătă, în Norvegia, scor 27-27, în returul play-off-ului de calificare la turneul final, însă a plătit tribut înfrîngerii de la Bucureşti, 29-30. Cît de mult a contat acea ratare finală a loviturii de la şapte metri, executată cu piruetă de tînărul Ionuţ Georgescu… Regrete… Lacrimile constănţenilor George Buricea şi Laurenţiu Toma au scăldat un nou eşec al handbalului masculin românesc, mai aproape ca oricînd de o performanţă uriaşă, calificarea la turneul final mondial.

Partida jucată sîmbătă la Stavanger a respectat tiparul celei din “Polivalentă”, echilibrată şi cu perioade de dominare alternative. Românii au început mai bine, conducînd cu 4-2 şi 5-3, însă pînă la pauză “vikingii” au revenit, asigurîndu-şi o diferenţă liniştitoare, de patru goluri (17-13). Handbaliştii tricolori au găsit puterea de a reveni în doar zece minute, egalînd la 19 şi producînd serioase emoţii celor 4.000 de spectatori care au umplut cocheta sală din Stavanger. S-a mers apoi cap la cap, însă niciodată românii nu au putut face o diferenţă mai mare de un gol, avînd în faţă un portar în zi mare, Steinar Ege. Cu un minut înainte de final era din nou egalitate, 26-26, însă norvegienii au marcat, iar golul final al pivotului Marius Novanc a adîncit mai mult mîhnirea nostră. România a fost din nou aproape, dar… un minut, o fază, o secundă parcă e limita de netrecut între agonie şi extaz. Poate data viitoare, o dată care se prelungeşte, din păcate, peste măsură. Golurile României au fost marcate de Laurenţiu Toma (5), Rareş Jurcă (5), Valentin Ghionea (4), Marius Novanc (4), Adrian Petrea (3), Viorel Mazilu (2), Alin Şania (2) şi Mihai Timofte (2). Pentru naţionala nostră au mai jucat constănţenii Mihai Popescu, George Buricea şi Marius Stavrositu.