Eşec nemeritat pentru Săgeata

Fotbal / Liga 1, etapa a 22-a: SĂGEATA NĂVODARI - FC VASLUI 0-1

Sport 11 Martie 2014 / 00:00 646 accesări

Şirul meciurilor fără înfrângere pentru Cătălin Anghel pe banca tehnică a celor de la Săgeata Năvodari s-a încheiat ieri, când gruparea de pe litoral a pierdut la limită, scor 0-1 (Temwanjera 84), în faţa unei candidate la un loc în Cupele Europene, FC Vaslui, într-o partidă disputată pe stadionul “Farul” din Constanţa, în etapa a 22-a a Ligii 1. Gazdele au început jocul în forţă şi au ratat prima mare ocazie în min. 8, când Muzac a trimis în adâncime pentru Guerra, iar Ortiz a luftat ca un începător, însă atacantul spaniol a şutat direct în Cerniauskas. Un minut mai târziu, portarul oaspeţilor s-a remarcat şi a reţinut mingea trimisă puternic de Vezan, de la 25 de metri. Moldovenii au replicat timid, abia la un sfert de oră după startul meciului, dar Panagopoulos nu a fost surprins de devierea lui Razzotti. În ciuda frigului şi a terenului greu, năvodărenii au continuat să “deseneze” frumos şi Vezan le-a dat din nou emoţii vasluienilor cu două şuturi de la distanţă în finalul primei reprize, însă mingea a ocolit de fiecare dată spaţiul porţii adverse.

De la cabine au ieşit parcă alte echipe, iar Săgeata a făcut inexplicabil un pas înapoi, lăsându-i pe elevii lui Liviu Ciobotariu să atace buturile lui Panagopoulos. În absenţa lui Sînmărtean, moldovenii au părut să nu înţeleagă lecţia construcţiei ofensive, iar ocaziile au lipsit cu desăvârşire. Drept urmare, partida curgea către o remiză “albă”, însă o gafă a defensivei gazdelor a schimbat soarta jocului. În min. 84, la o lovitură liberă de la 40 de metri, executată de Muşat, căpitanul Mike Temwanjera a reluat mingea în plasă, cu capul, din 8 metri. Mai mult, două minute mai târziu, Pătulea a fost la un pas să dubleze avantajul, şutul său fiind blocat spectaculos de Panagopoulos, în timp ce reluarea lui Cuero a fost blocată de Lopez. Ultima fază a întâlnirii ar fi putut readuce egalitatea, însă Guerra nu a ajuns la o minge deviată în faţa porţii adverse.

SUPĂRAT PE DEFENSIVĂ La finalul partidei, antrenorul Cătălin Anghel s-a declarat foarte supărat după greşeala făcută în defensivă de echipa sa. „Au fost două reprize distincte. Prima ne-a aparţinut, dar după pauză nu am mai avut continuitate în joc şi nici posesie. Nici aşa adversarul nu ne-a pus mari probleme, dar o greşeală impardonabilă ne-a privat de cel puţin un punct. A fost o greşeală nepermisă la acest nivel. Echipa mai matură a câştigat, dar cred că nemeritat”, a spus tehnicianul grupării de pe litoral.

Au evoluat - Săgeata (antrenor Cătălin Anghel): Panagopoulos - Peteleu, Fl. Popa, L. Munteanu, Lopez - Muzac, Johnson (88 V. Dinu II) - Fl. Achim (70 Chiacu), Vezan, Deletic (88 I. Iordache) - Guerra; FC Vaslui (antrenor Liviu Ciobotariu): Cerniauskas - Celeban, Balaur, Ortiz, Muşat - Antal (72 Pătulea), Madson, Razzotti, Viveiros (89 Gilmerson) - Abelairas (51 Cuero), Temwanjera. Cartonaşe galbene: Peteleu, Lopez / Celeban, Razzotti. Au arbitrat: George Rădulescu (Bucureşti) - Valentin Avram (Bucureşti) şi Valentin Dumitru (Ploieşti). Spectatori: 100.