Eşec ruşinos pentru Săgeata

Fotbal / Liga 1, etapa a 10-a: SĂGEATA NĂVODARI - PANDURII TG. JIU 0-4

Sport 07 Octombrie 2013 / 00:00 557 accesări

După un început bun de campionat, Săgeata Năvodari s-a făcut de râs, ieri, după ce a pierdut fără drept de apel, scor 0-4 (Matulevicius 14, 45, P. Anton 31, Al. Ciucur 47), întâlnirea cu Pandurii Tg. Jiu, disputată pe stadionul „Farul” din Constanţa, în etapa a 10-a a Ligii 1 la fotbal. Gazdele şi-au propus să profite de oboseala gorjenilor, proaspăt reveniţi din Portugalia, unde au jucat în UEFA Europa League, dar elevii lui Tibor Selymes au ratat startul. După un sfert de oră de tatonare, oaspeţii au deschis scorul, Matulevicius plasând perfect o lovitură de cap din centrul careului, după o lovitură liberă executată de Unguruşan. Un minut mai târziu, Di Stefano a fost aproape să dubleze avantajul Pandurilor, dar şutul nu a prins spaţiul porţii apărate de Pogacsics. Prima ocazie importantă a năvodărenilor a apărut abia la jumătatea primei reprizei, când Achim a pătruns pe banda stângă, însă a fost blocat de Stanca. Echilibrul s-a rupt definitiv după o jumătate de oră de joc, când Anton a şutat senzaţional de la 23 m în vinclul debutantului Pogacsics. Dezastrul pentru gazde a fost completat de Matulevicius, în ultimul minut al primei reprize, golgeterul lituanian realizând „dubla” după ce a reluat ca la antrenament dintre fundaşii năvodăreni.

La reluare, Selymes a făcut două schimbări, renunţând la N’Doye şi V. Dinu, cei mai slabi jucători de pe teren, dar primul minut a mai adus un gol în poarta lui Pogacsics, Al. Ciucur finalizând cu un şut la colţul scurt o pătrundere pe partea stângă. Săgeata a încercat să mai şteargă din impresia penibilă, dar Tigoianu şi Fl. Popa nu au găsit soluţia pentru a înscrie golul de onoare. Jocul slab a creat mulţi nervi în tabăra gazdelor şi, în min. 74, Vezan a încasat al doilea galben şi a plecat mai devreme la vestiare. Finalul nu a mai contat pentru statistică şi a consfinţit un eşec dur pentru Săgeata, care a făcut cel mai slab meci din acest sezon.

„A fost un meci foarte, foarte slab. Am avut o atitudine de liga a doua sau chiar a treia, iar după primul gol am cedat total. Este ruşinos să pierzi cu 4-0 acasă”, a declarat antrenorul gazdelor, Tibor Selymes. „Când câştigi cu 4-0, poţi spune că a fost un meci uşor”, a fost concluzia tehnicianului oaspeţilor, Cristi Pustai.

Au evoluat - Săgeata (antrenor Tibor Selymes): Pogacsics - Peteleu, Fl. Popa, Cr. Munteanu, V. Lupu - N’Doye (46 Muzac), Vezan - Florean, V. Dinu (46 Tigoianu), Fl. Achim - M. Roman II (59 S. Chiţu); Pandurii (antrenor Cristi Pustai): Stanca - Unguruşan, Paraskevas, Erico, Momcilovic - P. Anton (40 Al. Ciucur), Breeveld - Dos Santos, Paulinho (61 C. Cristea), Distefano - Matulevicius (70 Diego). Cartonaşe galbene: N’Doye, V. Lupu, Vezan 2, Tigoianu / Paulinho, Dos Santos. Cartonaş roşu: Vezan (min. 74). Au arbitri: Lucian Rusandu (Sf. Gheorghe) - Alexandru Cerei (Cluj) şi Marius Marchidanu (Brăila).