Eşec usturător pentru stelişti

UEFA Champions League, etapa a cincea: Bayern Munchen - Steaua 3-0

Sport 26 Noiembrie 2008 / 00:00 503 accesări

Înfrîngerea suferită aseară de Steaua pe Allianz Arena, 0-3 cu Bayern, nu a schimbat prea mult datele problemei în privinţa şanselor de calificare. Bucureştenii au nevoie de victorie pe 10 decembrie, în ultimul meci jucat în grupa F, acasă cu Fiorentina, pentru a salva sezonul şi a continua cursa în Cupa UEFA. Altfel, jocul de la Munchen a început conform aşteptărilor, cu gazdele presînd puternic careul lui Zapata. Steaua n-a avut replică, iar Toni a irosit patru ocazii de gol în primele 11 minute! În min. 25, voleul lui Rădoi de la 25 m a trecut pe lîngă vinclu. După un gol anulat lui Klose, pentru ofsaid, oaspeţii au echilibrat disputa pînă la pauză, dar fără a fi periculoşi pentru poarta lui Rensing. Insistenţa bavarezilor s-a materializat în min. 57, cînd Klose a deschis scorul, internaţionalul german transformîndu-se după trei minute în servant pentru Toni, care a înscris pentru 2-0. Faza meciului a creat-o Ribery în min. 72: francezul a primit o minge recuperată de Ze Roberto în preajma propriului careu, a plecat pe contraatac din propria jumătate de teren şi l-a angajat perfect pe Klose, care a izbutit dubla: 3-0. Pe final, ambele echipe mai puteau marca, însă au ratat Semedo (82), Borowski (86) şi Goian (88).

Au evoluat formaţiile: Bayern (antrenor Jurgen Klinsmann): Rensing - Oddo, Lucio (80 Breno), Van Buyten, Lahm - Schweinsteiger, Van Bommel, Ze Roberto, Ribery - Klose, Toni (84 Borowski); Steaua (antrenor Dorinel Munteanu): Zapata - Golanski, D. Goian, Ghionea, P. Marin - M. Rădoi, Ov. Petre (63 Lovin) - Nicoliţă, Dayro Moreno, Szekely (63 Semedo) - B. Stancu (79 Tiago). Cartonaşe galbene: Ov. Petre, Goian, Golanski. Au arbitrat: Eric Braamhaar - Arie Brink şi Patrick Gerritsen (toţi din Olanda).