Este sezonul lui Atletico Madrid!

Fotbal / UEFA Champions League, semifinale, manşa retur: CHELSEA LONDRA - ATLETICO MADRID 1-3

Sport 02 Mai 2014 / 00:00 601 accesări

Liderul din Primera Division pare să se afle în cel mai bun moment din ultimele decenii, echipa din Madrid fiind foarte aproape de titlu în Spania şi calificată în finala UCL. O calificare en fanfare, după o victorie clară în meciul retur din semifinalele competiţiei: Chelsea Londra - Atletico Madrid 1-3 (Torres 36/ Adrian 44, Diego Costa 60-pen, Arda Turan 72). Deşi echipa gazdă era mare favorită în disputa cu Atletico, lucrurile au stat cu totul altfel pe teren, acolo unde antrenorul oaspeţilor, Diego Simeone, i-a dat o lecţie de fotbal mult lăudatului portughez Jose Mourinho, care nu a mai câştigat nimic de doi ani, deşi a avut buget de transferuri (anual) de cel puţin 100 milioane de euro! Atletico a surprins total prin maniera ofensivă de joc, în special în repriza secundă, când toată lumea se aştepta să apere acel 1-1 de la pauză. Englezii au părut timoraţi de acest lucru şi au fost incapabili să atace, în special după 1-3, singura ocazie reală de gol având-o Hazard, în prelungirile partidei! Victorie meritată pentru Atletico, revenită în finala celei mai importante competiţii europene a cluburilor după... 40 de ani! Finala UCL se va juca pe 24 mai, la Lisabona: Real Madrid - Atletico Madrid.