Euro 2024. Anglia a învins Olanda cu 2-1 și s-a calificat în finală, unde va întâlni Spania

Sport 11 Iulie 2024 / 07:14 479 accesări

Selecţionata Angliei s-a calificat în finala Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins echipa Olandei cu scorul de 2-1 (1-1), miercuri seara, pe BVB Stadion din Dortmund, în a doua semifinală.

Olandezii au deschis scorul prin Xavi Simons, în minutul 7, printr-un șut de la marginea careului. În minutul 15, Harry Kane a fost faultat în careu de Dumfries, iar după intervenția VAR a fost acordată lovitură de pedeapsă. Același Kane a transformat cu siguranță și a egalat.

În minutul 80, Anglia a avut un gol anulat, din cauza unui ofsaid. Anglia a înscris golul calificării în minutul 90+1. Ollie Watkins, care l-a schimbat pe Harry Kane, a șutat la colțul lung din interiorul careului și l-a învins pe portarul Bart Verbruggen.

Anglia va întâlni în finala turneului, duminică, la Berlin, Spania.

Pentru englezi va fi a doua finală de turneu european consecutivă, după cea pierdută în urmă cu trei ani, în fața Italiei.

Anglia a devenit prima echipă care joacă două finale consecutive la EURO după Spania, care a cucerit titlul în 2008 şi 2012.

Olanda a pierdut cinci din cele şase semifinale de EURO jucate, singura dată când a ieşit învingătoare fiind în 1988, când a cucerit trofeul.