EURO 2024. Anglia s-a calificat în sferturi, după prelungiri, 2-1 cu Slovacia

Sport 30 Iunie 2024 / 21:52 251 accesări

Selecţionata Angliei s-a calificat cu emoţii în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, printr-o victorie cu scorul de 2-1 (0-1, 1-1), după prelungiri, cu Slovacia, duminică seara, pe Arena AufSchalke din Gelsenkirchen.

După o primă repriză în care englezii nu au expediat niciun șut pe spațiul porții, Slovacia conducea cu scorul de 1-0.

Ivan Schranz, golgheterul echipei de la acest turneu, a punctat în minutul 25 al partidei, din pasa lui Strelec și a ajuns la trei reușite la EURO 2024.

În al cincilea minut de prelungire, Jude Bellingham a restabilit egalitatea cu o execuție senzațională și a trimis meciul în prelungiri.

Slovacii au mai primit un gol, în minutul 91. Harry Kane a adus-o pe Anglia în avantaj cu o lovitură de cap, cu care a stabilit și scorul final al întâlnirii.

În optimi, Anglia va întâlni naționala Elveției, care a eliminat campioana en-titre Italia cu 2-0.