EURO 2024. Elveţia s-a calificat în sferturi, după ce a învins cu 2-0 campioana europeană Italia

Sport 29 Iunie 2024 / 21:19 150 accesări

Selecţionata Elveţiei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal - EURO 2024, după ce a învins fără drept de apel echipa Italiei, deţinătoarea titlului, cu scorul de 2-0 (1-0), sâmbătă seara, pe Olympiastadion din Berlin, în primul meci din optimile de finală.

Fosta adversară a României din preliminarii s-a impus prin golurile marcate de Remo Freuler (37) şi Ruben Vargas (46), în faţa unei echipe care a fost o umbră a celei care câştiga titlul continental în urmă cu trei ani.

La EURO 2020, Italia a învins Elveţia cu 3-0 în faza grupelor.

Elveţia s-a calificat pentru a şasea oară consecutivă în faza eliminatorie la un turneu major.

Elveţia, care are o singură înfrângere în ultimele sale 18 meciuri (8 victorii, 9 egaluri), în faţa României, în preliminarii, va juca în sferturile de finală contra învingătoarei dintre Anglia şi Slovacia.