Euro 2024. Germania a învins Danemarca, scor 2-0, în optimile competiției

Sport 30 Iunie 2024 / 07:24 131 accesări

Selecţionata Germaniei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal - EURO 2024, pe care îl găzduieşte, după ce a învins echipa Danemarcei cu scorul de 2-0 (0-0), sâmbătă seara, pe BVB Stadion din Dortmund.

Germania a câștigatprin golurile marcate de Kai Havertz (53 - penalty), Jamal Musiala (68).

Partida a fost marcată de o întrerupere de aproximativ 20 de minute, în prima repriză, din cauza unei furtuni puternice, cu grindină, dar și de mai multe goluri anulate de VAR.

Scorul a fost deschis abia în repriza a doua, de Germania, după un henț în careu al lui Andersen și un penalti executat de Kai Havertz.

Jamal Musiala a marcat al doilea gol pentru Germania în minutul 68, iar Florian Wirtz a fost pe punctul să ducă scorul la 3-0 în prelungiri, dar golul său a fost anulat, fiind în poziție de ofsaid.

Neuer a devenit jucătorul german cu cele mai multe apariţii la EURO, 19, depăşindu-l pe Bastian Schweinsteiger.

În sferturile de finală, Germania va întâlni învingătoarea dintre Spania şi Georgia.