Euro 2024. Olanda a învins Turcia cu 2-1 și s-a calificat în semifinale

Sport 07 Iulie 2024 / 07:16 78 accesări

Selecţionata Olandei s-a calificat în semifinalele Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins echipa Turciei cu scorul de 2-1 (0-1), sâmbătă seara, pe Olympiastadion din Berlin.

Turcia a deschis scorul în minutul 35, când Arda Guler a centrat în careu, iar Samet Akaydin a trimis mingea cu capul sub bara transversală a porții lui Verbruggen.

În minutul 55, Arda Guler (Turcia) a executat o lovitură liberă, dar şutul său a nimerit bara. După două minute, Memphis Depay (Olanda) a tras de la 20 de metri, dar mingea a fost prinsă cu ușurință de portarul turc.

Olandezii au reușit egalarea în minutul 70. De Vrij a primit o centrare în careu de la Depay și a reușit să marcheze cu o lovitură cu capul, de la aproximativ 10 metri. După doar șase minute, Dumfries (Olanda) a trimis o pasă în careu, iar Muldur (Turcia) a înscris în propria poartă. Inițial, olandezul Gakpo fusese desemnat marcatorul golului, dar UEFA a precizat ulterior că a fost autogol.

Turcii au avut numeroase șanse de a egala pe finalul meciului, dar scorul a rămas neschimbat, 2-1 pentru Olanda, care va întâlni Anglia în semifinale.

În grupe, Turcia a învins Georgia cu 3-1 și Cehia cu 2-1, iar cu Portugalia a pierdut cu 0-3. În optimi, a trecut de Austria cu 2-1.

Olanda a învins Polonia cu 2-1, a remizat cu Franța 0-0 și a pierdut cu Austria, scor 2-3, în grupe. În optimi, a învins România cu 3-0.