EURO 2024. Portugalia, calificată în sferturi, după loviturile de departajare

Sport 02 Iulie 2024 / 07:27 128 accesări

Selecţionata Portugaliei s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins Slovenia cu 3-0 la loviturile de departajare, luni seara, pe Frankfurt Arena, într-un meci în care scorul a fost egal la finalul celor 90 de minute regulamentare şi al prelungirilor.

Eroul calificării a fost portarul Diogo Costa, care i-a salvat pe portughezi în prelungiri, dar şi la loviturile de departajare, apărând şuturile lui Josip Ilicic, Jure Balkovec şi Benjamin Verbic.
Cristiano Ronaldo, Bruno Fernandes şi Bernardo Silva au marcat din punctul pentru Portugalia.

Slovenia este neînvinsă acum în ultimele sale zece meciuri, cu patru victorii şi şase egaluri.

Pentru prima oară la EURO, Portugalia nu a reuşit să marcheze în două meciuri consecutive, venind după un eşec surprinzător în faţa Georgiei, cu 0-2.

În sferturi, Portugalia va înfrunta Franţa, la Hamburg.