Euro 2024. România a fost eliminată în optimi. A fost învinsă de Olanda, cu 3-0

Sport 02 Iulie 2024 / 22:31 84 accesări

Naţionala României a părăsit Campionatul European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a fost învinsă de echipa Olandei cu scorul de 3-0 (1-0), marţi seara, pe Football Arena din Munchen, în optimile de finală.

România a dominat începutul de meci și și-a creat două șanse de a înscrie în primul sfert de oră. Totuși, olandezii au deschis scorul în minutul 20 prin Cody Gakpo, după o greșeală a portarului Niță.

Olandezii au majorat diferența prin Donyell Malen, în minutul 83. Același Malen a dus scorul la 3-0, în prelungirile partidei, după un contraatac.

Bilanțul întâlnirilor înainte de acest meci era clar nefavorabil României. Tricolorii au învins o singură dată Olanda, în 2007, într-un meci disputat la Constanța. Dintr-un total de 14 partide, de dinainte acestui meci, Olanda a câștigat zece, iar în trei dintre ele s-a înregistrat un meci egal.
Aceasta a fost a cincea victorie la rând a olandezilor.

În sferturile de finală, Olanda va juca împotriva câştigătoarei dintre Austria şi Turcia.

România a făcut un turneu final bun, îndeplinindu-şi obiectivul, acela de a trece de faza grupelor şi a făcut acest lucru din postura de câştigătoare a grupei, învingând Ucraina (3-0), pierzând cu Belgia (0-2) şi remizând cu Slovacia (1-1).