Euro 2024. Spania a învins Franța cu 2-1 și s-a calificat în finala turneului

Sport 10 Iulie 2024 / 07:05 477 accesări

Selecţionata Spaniei s-a calificat în finala Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins echipa Franţei cu scorul de 2-1 (2-1), marţi seara, pe Munchen Football Arena, în penultimul act.

Spania s-a impus prin golurile marcate de Lamine Yamal (21) şi Dani Olmo (25), după ce ''Les Bleus'' au deschis scorul prin Randal Kolo Muani (9).

Francezii au deschis scorulîn minutul 9, Kolo Muani a înscris cu capul, din centrarea lui Kylian Mbappe.

Spania a egalat în minutul 21, printr-un gol foarte frumos înscris de Lamine Yamal. Tânărul jucător a șutat de la peste 20 de metri, mingea a lovit bara aproape de vinclu și a intrat în poartă. După doar cinci minute, ibericii au trecut în avantaj. Dani Olmo a șutat puternic din colțul careului mic, Jules Kounde a încercat să respingă mingea, dar a trimis-o în propria poartă. Până la pauză, nicio echipă nu a mai înscris.

Înaintea meciului din semifinale, atât Spania, cât și Franța erau neînvinse. Spania a câștigat cu maximum de puncte și fără gol primit o grupă din care au mai făcut parte Italia și Croația. În fazele eliminatorii spaniolii au trecut de Georgia și țara gazdă, Germania. Pe de altă parte, Franța a terminat pe locul secund, cu cinci puncte, grupa din care a făcut parte. În optimi a eliminat Belgia, pentru ca în sferturi să treacă de Portugalia.

Mâine seară are loc cea de-a doua semifinală, la Dortmund, dintre Anglia și Olanda.