EURO 2024: Spania s-a calificat în sferturi, după 4-1 cu Georgia

Sport 01 Iulie 2024 / 08:24 223 accesări

Selecţionata Spaniei s-a calificat meritat în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins formaţia Georgiei cu scorul de 4-1 (1-1), duminică seara, pe Cologne Stadium din Koln.

Doar o repriză a rezistat echipa Georgiei în faţa principalei favorite la titlu, Spania desprinzându-se după pauză şi câştigând clar prin golurile marcate de Rodri (39), Fabian Ruiz (51), Nico Williams (75), Dani Olmo (83). Georgia rămâne cu consolarea că a deschis scorul prin autogolul lui Robin Le Normand (18).

Lamine Yamal a devenit, la 16 ani şi 353 de zile, cel mai tânăr jucător care apare în faza eliminatorie a unui turneu final de Campionat European.

Spania va juca în sferturile de finală contra echipei gazdă, Germania, o veritabilă finală a competiţiei.