Eurogolul lui Artean aduce şi Supercupa României la Constanţa

Sâmbătă seară, la Ploieşti, Viitorul a învins campioana en titre

Sport 06 Iulie 2019 / 22:09 1151 accesări

Andrei Artean a marcat un gol superb la Ploieşti

Stadionul „Ilie Oană” din Ploiești este unul care poartă noroc Viitorului, formaţia constănţeană cucerind pe acest teren şi Supercupa României, după ce a obţinut şi Cupa României. În primul joc oficial al sezonului 2019-2020, FC Viitorul a învins cu scorul de 1-0 pe CFR Cluj, campioana en titre, unicul gol al partidei fiind reuşit de Andrei Artean, în minutul 86, cu un şut de senzaţie, din afara careului.

Primele 20 de minute ale partidei au fost controlate de Viitorul, însă jucătorii constănţeni nu au ameninţat poarta lui Arlauskis. CFR a preluat apoi iniţiativa şi după ratările lui V. Costache, din minutele 27, reluare cu capul peste poartă, şi 32, şut imprecis de la marginea careului de 16 metri, cea mai mare ocazie de gol a primei reprize a irosit-o Omrani, în minutul 39, care a trimis mingea de puţin pe lângă poartă din interiorul careului mic. În minutul 45 am notat două intervenţii ale portarului Tordai la şuturile lui Djokovic şi Omrani, astfel că până la pauză tabela de marcaj nu s-a modificat.

Repriza a doua a început cu un penalty neacordat Viitorului, în minutul 50, pentru un henţ în careu comis de Bordeianu, după care Gabi Iancu a executat periculos o lovitură liberă de la marginea careului, în minutul 58. Arlauskis a intervenit salvator în minutul 72, respingând mingea şutată la colţul lung de Calcan, Mladen, în minutul 80, a fost şi el aproape de gol, în timp ce cujenii puteau da lovitura în minutul 84, dar Ţîru a degajat balonul din apropierea liniei porţii.

Şi a venit eurogolul lui Artean, care a adus trofeul în tabăra constănţeană, jucătorii Viitorului fiind aplaudaţi la scenă deschisă de spectatorii din tribune.

Şansa a surâs trupei lui Gică Hagi, mingea trimisă spre poartă de Ciprian Deac, în prelungiri, lovind bara laterală, după care a fost reţinută de Tordai.

Au evoluat următoarele formaţii - Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Tordai - Mladen, Ţîru (cpt.), P. Iacob, De Nooijer (72 Kuipers) - Houri, Artean, Vînă - G. Iancu (61 Calcan), Mățan, G. Ganea (72 M. Leca); CFR (antrenor Dan Petrescu): Arlauskis - Peteleu, Vinicius, A. Mureşan, Camora (cpt.) - Itu (46 Culio), Bordeianu, Djokovic - Omrani (75 Ţucudean), C. Deac, V. Costache (70 Petrila). Cartonaşe galbene: P. Iacob, G. Iancu / Omrani, Djokovic, Dan Petrescu, Camora. Au arbitrat: Sebastian Colţescu (Craiova) - Ovidiu Artene (Vaslui) şi Daniel Mitruţi (Craiova). Rezervă: George Găman (Craiova).