Eurogolul lui Matei a făcut diferenţa

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 13-a: FC BOTOŞANI - VIITORUL CONSTANŢA 1-0

Sport 14 Noiembrie 2011 / 00:00 874 accesări

După patru victorii consecutive, Viitorul Constanţa pornea cu prima şansă în disputa de la Botoşani, chiar dacă statistica nu era foarte favorabilă echipei constănţene în acest sezon. Debutul meciului părea să confirme calculul hârtiei, Cristocea (min. 8) şi V. Simion (min. 29) semnând două ocazii foarte bune la poarta lui Curileac. Tot Viitorul a fost echipa mai prezentă în atac şi în partea secundă, dar fără să pună în real pericol poarta adversă. În min. 70 însă, la primul şut pe spaţiul porţii lui Bolboaşă, Marius Matei a avut o execuţie de generic de la aproximativ 20 m, învingându-l pe portarul constănţean. Viitorul nu a cedat, a revenit în atac, dar până la final nu a reuşit decât să rateze o foarte bună situaţie de a egala, Hertu reluând, în min. 90, mingea cu capul milimetric pe lângă poartă. S-a încheiat 1-0 pentru Botoşani, iar Viitorul ratează o şansă mare de a lua un avans de patru puncte în clasament. „Am pierdut ocazie de a ne distanţa în clasament. Am însă încredere că putem trece peste acest moment. Au avut un singur şut şi au înscris. Acesta este este fotbalul, dar şi noi am câştigat în minutul 90“, a declarat antrenorul principal al Viitorului, Cătălin Anghel. De menţionat că, în min. 79, Marius Albu a părăsit terenul accidentat, fiind diagnosticat cu fractură de maleolă. Pentru Viitorul au evoluat: Bolboaşă - V. Creţu, Larie, Păcuraru, L. Turcu - Benzar, Onicaş, Lazăr (72 Albu, 79 Călinţaru) - V. Simion (84 Hertu), V. Rusu, Cristocea.

PREMIU PENTRU HAGI. În pauza meciului de la Botoşani, preşedintele clubului botoşănean, Cornel Şfaiţer, i-a acordat fostului căpitan al Naţionalei, Gheorghe Hagi, “Trofeul excelenţei“ pentru susţinerea îndelungată şi necondiţionată a fotbalului. „Mulţumesc tuturor botoşănenilor. Înseamnă că am plăcut publicului. Eu mi-am făcut datoria, iar acum fac şi eu ceva ca să sprijin fotbalul românesc“, a afirmat Hagi.