Europa nu va urca pe podiumul olimpic la volei fete

Sport 09 August 2012 / 00:00 346 accesări

Sferturile de finală ale turneului olimpic de volei feminin au trimis în penultimul act al competiţiei două formaţii americane şi două asiatice! Europa, care a avut două reprezentante în sferturi, a părăsit deja turneul de la Londra. Marţi seară, Coreea de Sud a produs una dintre cele mai mari surprize ale competiţiei, eliminând Italia, câştigătoare a Cupei Mondiale în 2011, după o victorie cu 3:1 (18:25, 25:21, 25:20, 25:18). Un succes datorat în bună măsură fenomenalei Kim Yeon-Koung, care după cele 28 de puncte realizate marţi are un total de 165 în şase meciuri! O medie incredibilă, de 27,5 puncte pe meci! În ultimul sfert de finală, SUA a învins Republica Dominicană cu 3:0 (25:14, 25:21, 25:22). Astăzi au loc semifinalele: de la ora 17.00, Coreea de Sud va întâlni SUA, iar de la ora 21.30, Brazilia va primi replica Japoniei.

SE CUNOSC PRIMELE SEMIFINALISTE ALE TURNEULUI MASCULIN. Ieri s-au jucat sferturile de finală în turneul olimpic masculin. În primul joc, Brazilia s-a impus fără emoţii în faţa Argentinei, scor 3:0 (25:19, 25:17, 25:20). În al doilea sfert, Italia a reuşit să elimine campioana olimpică en titre, SUA, în urma unei victorii fără dubii, cu 3:0 (28:26, 25:20, 25:20). Cele două învingătoare vor fi adversare în semifinală. Partidele Polonia - Rusia şi Bulgaria - Germania s-au jucat aseară, după ora închiderii ediţiei. Semifinalele se dispută vineri, iar finalele vor avea loc duminică.