Fără medalii pentru junioarele noastre la CM de tenis de masă

Sport 13 Decembrie 2008 / 00:00 515 accesări

În cele trei probe individuale la care sportivele din ţara noastră au participat la Campionatul Mondial de tenis de masă pentru junioare, delegaţia României a mai numărat, vineri, doar două prezenţe. Cristina Hîrîci şi Camelia Postoacă au fost singurele sportive calificate în cel de-al doilea tur (primii 32) al probei de simplu de la Madrid, dar în sferturile de finală a ajuns doar Postoacă. Bistriţeanca s-a calificat în cel de-al treilea tur, după ce a trecut, cu 4-1, de Soumi Mondal (India), dar a fost eliminată de japoneza Yuko Fujii, scor 1-4. Hîrîci a ratat prezenţa în sferturi după ce a cedat, cu 2-4, în faţa japonezei Morizono Misaki, singura reuşită la această competiţie pentru sportiva de la LPS - CSS “Nicolae Rotaru” - CS Farul rămînînd calificarea în sferturile probei pe echipe. Aşadar, România a încheiat a şasea ediţiei a CM fără nicio medalie, asta după ce anul trecut, la Palo Alto (SUA), obţinea cea mai bună performaţă, medalie de argint în proba pe echipe şi una de bronz în proba de dublu feminin (Elizabeta Samara / Ioana Ghemeş). Dacă Mondialul s-a încheiat pentru sportivele noastre, Daniela Dodean şi Elizabeta Samara au reuşit, vineri, la Macao, să cîştige medalia de bronz în proba de dublu la ITTF Pro Tour Grand Finals 2008. Cele două componente ale echipei naţionale de senioare au fost oprite în drumul spre marea finală chiar de favoritele întrecerii, Li / Sun (Singapore), care au învins, cu 4-2, în semifinale, dublul tricolor.