Fără români la simplu, la BRD Năstase Ţiriac Trophy

Sport 26 Aprilie 2014 / 00:00 666 accesări

Ultimul român rămas pe tabloul principal de simplu al turneului BRD Năstase Ţiriac Trophy, dotat cu premii în valoare totală de 485.760 de euro şi găzduit de Arenele BNR din Bucureşti, Marius Copil, a fost eliminat în turul al doilea. Copil a fost învins cu 6-3, 6-2, după o oră şi zece minute, de francezul Paul-Henri Mathieu, jucător venit din calificări şi poziţia 102 în ierarhia mondială. Pentru participarea la turneul bucureştean, Copil va primi 20 de puncte ATP şi un cec în valoare de 7.405 euro. Semifinalele de la Bucureşti programează, sâmbătă, următoarele confruntări: Robin Haase (Olanda, locul 50 ATP) - Lukas Rosol (Cehia, 43 ATP) şi Gael Monfils (Franţa, 24 ATP, favorit nr. 3) - Grigor Dimitrov (Bulgaria, 16 ATP, principalul favorit al turneului). Vineri, în sferturi, Haase, l-a învins, cu 3-6, 6-1, 6-3, pe uzbekul Denis Istomin (53 ATP), după o oră şi 38 de minute. Rosol, deţinătorul trofeului, l-a eliminat, cu 7-6 (7/2), 6-2, după o oră şi aproximativ 40 de minute (partida fiind întreruptă mai puţin de 15 minute din cauza unei reprize de ploaie), pe francezul Gilles Simon (28 ATP, cap de serie nr. 4), câştigătorul ediţiilor din 2007, 2008 şi 2012 de la Bucureşti. Monfils a trecut, cu 3-6, 7-6 (10/8), 6-2, de conaţionalul său Paul-Henri Mathieu (102 ATP, jucător venit din calificări). Mathieu, fost nr. 12 ATP în 2008, a ratat şase mingi de meci, după ce a condus cu 6-2 în tie-break-ul setului secund. În cele din urmă, Monfils, fostul nr. 7 ATP, s-a impus după cel mai lung meci din sferturi, care a durat două ore şi 20 de minute. Vineri seară, bulgarul Grigor Dimitrov, principalul favorit, l-a învins fără emoţii pe Serghei Stahovski (Ucraina), scor 6-3, 6-4.

La dublu, perechea formată din tensimanul constănţean Horia Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer, cap de serie nr. 1, a înfruntat vineri seară, după închiderea ediţiei, în sferturile de finală, cuplul britanic Colin Fleming / Ross Hutchins.