Fără surprize în prima etapă la hochei pe gheaţă

JO de iarnă / Hochei pe gheaţă, turneul masculin

Sport 14 Februarie 2014 / 00:00 498 accesări

Favoritele s-au impus pe linie în prima etapă a grupelor preliminare din turneul masculin de hochei pe gheaţă, unele mai clar, precum SUA sau Finlanda, altele ceva mai greu, precum ţara gazdă, care s-a chinuit în compania unei debutante la Jocurile Olimpice! Deschiderea turneului a fost asigurată de un meci spectaculos, cel dintre Suedia şi Cehia, câştigat de scandinavi. Suedezii au avut un debut fulminant de meci şi aveau 4-0 după 24 de minute! Moment în care cehii “s-au trezit din pumni”, au preluat conducerea ostilităţilor şi au înscris de două ori până la finalul reprizei secunde. Dar n-au putut să mai înscrie în ultima repriză, ratând ocazii monumentale. Rusia a avut emoţii mari în faţa unei debutante la JO, Slovenia jucând de la egal la egal cu mult mai titrata sa adversară! Totuşi, gazdele au avut o ultimă repriză excelentă şi au înscris de două ori, risipind toate iluziile slovenilor.

Rezultate din prima etapă - Grupa A: Rusia - Slovenia 5-2, Slovacia - SUA 1-7; Grupa B: Finlanda - Austria 8-4, Canada - Norvegia 3-1; Grupa C: Cehia - Suedia 2-4, Letonia - Elveţia 0-1. Astăzi sunt programate următoarele partide - Grupa B: Canada - Austria şi Norvegia - Finlanda (ambele la ora 19.00); Grupa C: Cehia - Letonia (ora 10.00), Suedia - Elveţia (ora 14.30).