Fără surprize în semifinalele UEL

Fotbal / UEFA Europa League, semifinale manşa retur

Sport 04 Mai 2013 / 00:00 384 accesări

Manşa retur a semifinalelor UEFA Europa League s-a încheiat conform aşteptărilor, echipele mai bine cotate obţinând calificarea în finala de pe Amsterdam ArenA. E drept că desfăşurarea partidelor a fost ceva mai palpitantă, FC Basel conducând la pauză, iar Fener fiind calificată până în minutul 66! Englezii au lămurit lucrurile imediat după realuare, înscriind de trei ori în 15 minute, demonstrând că sunt principalii favoriţi la cucerirea trofeului. Pentru Benfica a fost mult mai greu să obţină calificarea, lusitanii tremurând serios pe finalul meciului, când turcii au fost la un pas să înscrie golul izbăvitor. N-au reuşit şi singura performanţă a unei echipe otomane în cupele europene rămâne cea realizată de rivala Galata în 2000!

Rezultatele înregistrate în semifinalele UEL: CHELSEA LONDRA - FC Basel 3-1 (F. Torres 50, Moses 52, David Luiz 59 / Salah 45+1) - în tur: 2-1 şi BENFICA LISABONA - Fenerbahce Istanbul 3-1 (Gaitan 9, Oscar Cardozo 35, 66 / Kuyt 23-pen.) - în tur: 0-1.

Finala UEFA Europa League, dintre Benfica Lisabona şi Chelsea Londra, este programată pe Amsterdam ArenA, pe 15 mai.