Fără surprize

Fotbal / Liga Campionilor, sferturi de finală, manşa retur

Sport 11 Aprilie 2008 / 00:00 547 accesări

A doua semifinală a Ligii Campionilor se va disputa între Manchester United şi FC Barcelona, echipe care au cîştigat partidele de miercuri cu acelaşi scor, 1-0. În Spania, Schalke a început în forţă disputa şi a dominat prima repriză, dar a ratat inadmisibil de mult, aşa cum a făcut-o şi pe teren propriu. Golul lui Yaya Toure, din finalul primei reprize, a pus capăt partidei, nemţii căzînd psihic după pauză, cînd n-au mai pus în real pericol poarta lui Victor Valdes. Fără să strălucească, FC Barcelona a ajuns în semifinalele UCL, dar acum va întîlni cel mai puternic adversar posibil - Manchester United. Campioana Angliei a învins pe AS Roma şi cu echipa secundă, absenţa lui Totti dovedindu-se mult prea importantă pentru italieni. Vicecampioana Italiei a fost la un pas să relanseze disputa, la penalty-ul din minutul 30, dar De Rossi (nu avea voie să execute el cu atîţia brazilieni în teren!) a tras ca... pe maidan! Golul lui Tevez a adus umilinţa totală pentru italieni care - cu excepţia lui AC Milan - nu mai contează, în ultimul timp, în competiţia supremă din Europa.

Rezultatele de miercuri: FC Barcelona - FC Schalke ‘04 Gelsenkirchen 1-0 (Yaya Toure 43) - (1-0 în tur); Manchester United - AS Roma 1-0 (Tevez 70) - (2-0 în tur).

Recordul lui Manchester United în LC

Echipa Manchester United a stabilit un record de 11 victorii consecutive pe teren propriu în Liga Campionilor, după ce a cîştigat, cu scorul de 1-0, miercuri seară, pe “Old Trafford”, meciul cu AS Roma. Manchester a depăşit recordul deţinut de Juventus Torino, care a cîştigat zece meciuri consecutiv în perioada 1997-98. “Este adevărat că sîntem buni pe teren propriu. Este un record de care sîntem mîndri”, a declarat managerul grupării Manchester United, Alex Ferguson. Ultima echipă care a obţinut un punct pe “Old Trafford” a fost Villarreal, scor 0-0, pe 22 noiembrie 2005, în faza grupelor Ligii Campionilor.

Programul semifinalelor: FC Liverpool - Chelsea Londra şi FC Barcelona - Manchester United. Semifinalele se vor disputa pe 22-23 aprilie (turul) şi 29-30 aprilie (returul). Finala Ligii Campionilor va avea loc, pe 21 mai, la Moscova.