Farista Ana Porgras, campioană mondială la bârnă

Eveniment 25 Octombrie 2010 / 00:00 725 accesări

AUR, DUPĂ 9 ANI. Desfăşurate la sfârşitul săptămânii trecute la Rotterdam, Campionatele Mondiale de gimnastică artistică au adus o medalie de aur pentru gimnastica feminină românească după o pauză de 9 ani. Eroina lotului pregătit de Mariana Bitang şi Octavian Bellu a fost Ana Porgras, sportiva în vârstă de 17 ani fiind legitimată la CS Farul Constanţa. După ce a ratat la mustaţă o medalie la individual compus, încheind pe locul 5, întrecere în care Raluca Haidu a fost a noua, Porgras şi-a luat revanşa, ieri, în finala de la bârnă. Intrată a cincea în concurs, gimnasta născută la Galaţi a avut o evoluţie aproape perfectă, fiind notată de arbitri cu 15,366, punctaj care i-a adus titlul mondial. Medalia de argint a fost împărţită de americanca Rebecca Bross şi chinezoaica Linlin Deng, ambele notate cu 15,266. Sportiva de la clubul constănţean a fost aproape de medalie şi în finala de la paralele, unde a încheiat pe locul 5. „Viitorul meu va fi aproape la fel. În sală, mult mai multă muncă, pentru că, pe lângă medalia asta, am pierdut, poate, multe altele. O să învăţ din toată experienţa asta. Voi munci mai mult. Vreau să devin cea mai bună. O medalie la Mondiale nu te face mai bună şi, dacă vrem şi altele, trebuie să muncim mult. Am avut emoţii după execuţia mea, pentru că mai erau două rusoaice după mine, iar Mustafina, campioana de la individual compus, avea nota de plecare bună şi putea să mă întreacă, dar a ratat”, a declarat noua campioană mondială.

TRANSFER INSPIRAT. Aurul de la bârnă a fost pronosticat de directorul general al CS Farul, Ilie Floroiu, cel care a adus-o la începutul acestui an la clubul constănţean. „Am spus că se va bate pentru titlu la bârnă şi că se va clasa între primele şase, la individual compus şi la paralele. Se cunoaşte că a început să progreseze, chiar dacă este destul de tânără şi fără experienţă. Sunt convins că, peste doi ani, atât ea, cât şi celelalte componente ale lotului vor avea un cuvânt greu de spus. Anul 2012 va fi al Anei, cu medalii la Jocurile Olimpice, atât la individual, cât şi cu echipa. Medalia de aur obţinută la Rotterdam este o continuare a tradiţiei de la Constanţa, după Simona Amânar, Dana Sofronie şi Cătălina Ponor, dar şi o performanţă extraordinară pentru gimnastica românească”, a spus Floroiu. Palmaresul lotului României a fost completat cu medalia de argint obţinută de Dana Chelariu la sol, cu nota 14,766, la fel ca rusoaica Aliya Mustafina, prima fiind australianca Lauren Mitchell, cu 14,833. La sol, Sandra Izbaşa s-a clasat pe locul 7. Flavius Koczi, locul 16 în finală la individual-compus, a mai ocupat locul 5 în finală la sărituri şi locul 6 în finală la sol. Obiectivul României la CM de la Rotterdam - obţinerea unei medalii şi una-două clasări pe locurile 4-6, a fost îndeplinit. Ambele echipe ale României s-au calificat la CM din 2011, de la Tokyo, la care au acces primele 24 din calificări.