Farul Constanţa a dominat Naţionalele de navomodele-machetă

Sport 11 Iunie 2007 / 00:00 856 accesări

Ca de obicei în ultimii ani, Muzeul de Artă din Constanţa a fost din nou gazdă primitoare pentru expoziţia machetelor participante la Campionatele Naţionale de navomodele-machetă. La competiţia organizată de federaţia de specialitate, în colaborare cu CS Farul Constanţa, au participat 62 de sportivi (de la cluburile Farul Constanţa, SCM Bacău, Sportul Studenţesc, CSTA Suceava, CSM Timişoara şi Palatul Copiilor Timişoara), care au expus un total de 150 de modele. Semnificativ pentru valoarea concursului este faptul că un singur model nu a obţinut minimum de 85 de puncte necesare pentru medalie! Farul s-a dovedit din nou cea mai bună echipă din ţară, cucerind cu modelele expuse un total de 27 de medalii, între care una la juniori (argint pentru Radu Petrică, la clasa C6). Constănţeanul Romeo Andrei, multiplu campion mondial şi european, a confirmat că este cel mai valoros navomodelist din ţară, cucerind cinci medalii de aur şi două titluri de campion naţional, la clasele C1 şi C3. Celălalt farist cu apreciate evoluţii internaţionale, Corneliu Costiniuc, a strîns două medalii de aur şi una de argint, adjudecîndu-şi titlul la clasa C4, în timp ce clasa C2 a fost dominată tot de Farul, prin Zoltan Şipoş (medalie de aur şi titlu naţional). La clasa C5 nu s-a acordat titlul naţional, la C6 a cîştigat Emilian Dan (CSM Timişoara), iar la C7 Delia Zamarioaia (SCM Bacău). Iată-i şi pe ceilalţi constănţeni care au obţinut medalii: Geza Florian (1 aur), Rodica Florian (1 argint), Gheorghe Topîrceanu (1 argint, 3 bronz), Nicolae Mălescu (2 argint, 2 bronz), Dan Gîrleanu (2 argint), Ioana Dumitru (1 bronz), Daniel Enescu (1 aur), Costinel Bîlcă (1 aur) şi Florian Neagu (2 argint).