Farul Constanţa a învins-o pe FC Hermannstadt, în Superligă

Sport 20 August 2024 / 07:33 146 accesări

Farul Constanţa a învins-o pe FC Hermannstadt cu scorul de 3-2 (1-0), luni seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a şasea a Superligii de fotbal.

Brazilianul Rivaldinho (7) a deschis scorul pentru gazde, dar sibienii au egalat imediat după pauză, prin mijlocaşul italian Alessandro Murgia (48), care a marcat spectaculos cu un şut din voleu din marginea careului.

Farul s-a desprins cu două goluri marcate în următoarele zece minute, de armeanul Narek Grigorian (52), cu un lob din unghi peste portarul Cătălin Căbuz, şi de Rivaldinho (57), din centrarea aceluiaşi Grigorian.

"În loc de un posibil 4-1 s-a făcut 3-2 în min.83 după reușita lui D. Iancu, astfel că finalul meciului nu a fost lipsit de emoții. Farul obține o victorie foarte importantă, în urma căreia a urcat pe locul 8", scrie pe site-ul oficial al Farului.

Denis Alibec a redebutat cu acest prilej la Farul, fiind introdus pe gazon în min. 63.
La partida cu FC Hermannstadt, din etapa a 6-a din Superligă, Gheorghe Hagi s-a aflat la partida cu numărul 500 din carieră ca tehnician.