Farul Constanţa a ratat calificarea în grupele Europa Conference League

Sport 01 Septembrie 2023 / 07:19 939 accesări

Farul Constanţa a ratat calificarea în grupele Europa Conference League la fotbal după ce a fost învinsă de formaţia finlandeză HJK Helsinki cu scorul de 2-0 (1-0), joi seara, pe Helsinki Football Stadium, în manşa secundă a play-off-ului.

După o victorie cu 2-1 la Ovidiu, Farul a făcut un meci slab în Finlanda şi s-a înclinat prin golurile marcat de Bojan Radulovic (20, 70), părăsind competiţia.

Farul a forţat un gol care să trimită meciul în prelungiri, dar Mazilu nu a reuşit să înscrie din două oportunităţi: Maenpaa a respins şutul tânărului atacant (90+2), iar apoi viitorul jucător al lui Brighton a trimis puţin pe lângă poartă (90+5).

HJK, după ce în sezonul trecut a evoluat în grupele Europa League, acum va juca în grupele Europa Conference League. Farul a trecut pe lângă o premieră, calificarea în grupele unei cupe europene.

Farul a pierdut cu 2-0 în deplasarea din Finlanda și a încheiat, din păcate, parcursul european din acest sezon. O partidă în care Farul a trecut în câteva rânduri pe lângă gol, inclusiv la ultima fază a jocului, dar nu a reușit să marcheze cel puțin golul care ar fi dus partida în prelungiri.

Aceasta a fost prima înfrângere a campioanei României după cinci victorii consecutive în Conference League, scrie Farul pe site-ul oficial.