FC Botoşani, în premieră în play-off

Fotbal / CASA Liga 1

Sport 17 Februarie 2020 / 08:34 723 accesări

FC Botoşani a câştigat meciul din etapa a 25-a din Liga 1 la fotbal, penultima a sezonului regulat, duminică seară, în deplasare, şi a obţinut biletele pentru play-off, alături de CFR Cluj, Universitatea Craiova şi FCSB.

Tot duminică seară, pe Arena Naţională din Bucureşti, Dinamo Bucureşti a trecut de FCSB, într-un derby marcat de numeroase incidente.

Dinamovistul Perovic a fost lovit în faţă de Iulian Cristea, iar atacantul s-a prăbuşit pe teren, în minutul 44. Jucătorii celor două echipe au făcut semne disperate echipei medicale să intre pe teren. Două ambulanţe au ajuns foarte rapid la mijlocul terenul unde s-a produs accidentarea. Cu sângele curgându-i din nas, sârbul a părăsit terenul conştient, pe targă, fiind transportat la spital. Arbitrul Horaţiu Feşnic i-a acordat iniţial cartonaşul galben lui Cristea, apoi a revenit asupra deciziei şi l-a eliminat. Meciul a fost întrerupt mai mult de cinci minute.

Pe parcursul primei reprize, numeroase petarde au fost aruncate în teren de suporterii ambelor echipe, însă partida nu a fost oprită.

În minutul 63, după al doilea gol reuşit de Dinamo, întâlnirea a fost oprită pentru zece minute, din cauza petardelor şi altor obiecte aruncate pe teren. Jucătorii celor două formaţii au mers la vestiare.

Alin Alexuc-Ciurariu, campionul european de lupte greco-romane, a dat lovitura de începere a partidei.

Rezultate -

Vineri, 14 februarie

Chindia Târgovişte - FC Voluntari 1-2 (A. Ioniţă 66 / I. Gheorghe 8, C. Ţîră 90+3)

CFR Cluj - FC VIITORUL CONSTANŢA 0-0

Sâmbătă, 15 februarie

Academica Clinceni - Gaz Metan Mediaş 2-3 (Vojtus 3, 82-pen. / Chamed 36, Hora 41, Sg. Buş 49)

CSM Politehnica Iaşi - Universitatea Craiova 2-5 (Frăsinescu 52, De Iriondo 69 / L. Nițu 10, Cicâldău 16-pen., M. Bălașa 22, Bancu 82, Koljic 88)

Duminică, 16 februarie

Sepsi OSK Sf. Gheorghe - FC Botoşani 0-1 (Dugandzic 59)

Dinamo Bucureşti - FCSB 2-1 (Sin 37, V. Lazăr 62 / Fl. Tănase 45+9-pen.)

Luni, 17 februarie, de la ora 20.00 (în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look Sport), se va disputa partida FC Hermannstadt - Astra Giurgiu.

Clasament: 1. CFR 49p (golaveraj: 49-16), 2. Craiova 46p (41-26), 3. FCSB 43p (36-28), 4. Botoşani 42p (34-29), 5. Astra 40p* (34-25), 6. Mediaş 40p (33-30), 7. FC VIITORUL 39p (44-29), 8. Dinamo 34p (37-40), 9. Sepsi 32p (28-24), 10. Hermannstadt 24p (24-40), 11. Chindia 24p (28-46), 12. Iaşi 22p (25-38), 13. Clinceni 21p (30-47), 14. Voluntari 17p (20-45).

*Astra Giurgiu a fost penalizată cu trei puncte din cauza datoriilor financiare.

Locurile 1-6 din sezonul regulat al Ligii 1 vor evolua în play-off, iar locurile 7-14 din sezonul regulat vor continua în play-out.

Locul 1 din play-off se va califică în UEFA Champions League, în timp ce locurile 2 și 3 vor merge în UEFA Europa League.

Locul 12 (locul 6 din play-out) va disputa un baraj cu echipa de pe locul 3 din Liga a 2-a.

Locurile 13-14 (locurile 7-8 din play-out) vor retrograda.