FC Farul a câștigat primul amical al verii

Fotbal / Liga a II-a

Sport 28 Iulie 2014 / 00:00 1899 accesări

După două săptămâni de pregătire la propria bază sportivă, FC Farul Constanța a disputat sâmbătă un prim meci de verificare. Astfel, echipa pregătită de Marian Pană a întâlnit formația de juniori A de la gruparea de pe litoral, antrenată de Lucian Marinof și Izmir Abdulgani. Căldura excesivă i-a determinat pe oficialii constănțeni să scurteze durata partidei, care a avut două reprize de câte 40 de minute. Preocupat să construiască o nouă echipă, după ce mai mulți dintre jucătorii folosiți în sezonul trecut au fost puși pe liber, antrenorul Farului a început meciul cu o formație cu foarte multe noutăți: Puia - Cl. Popa, Ghinea, Albert, Boldea - Răduca, Ochia, D. Stan, R. Dumitru - Moroșanu, Negoescu. În ciuda faptului că au jucat pentru prima oară împreună, seniorii clubului constănțean au deschis scorul rapid, prin nou-venitul Răduca, în min. 7, după care juniorii au egalat la ultima fază a primei reprize, prin Meleandră, astfel că la pauză scorul a fost egal, 1-1, La reluare, Marian Pană a schimbat întreaga echipă, cu excepția fundașului Claudiu Popa, astfel că Farul a abordat repriza secundă cu următoarea formulă: L. Marin - Băjan, D. Ciobanu, Buzea, Cl. Popa - Scărlătescu, Cîrstoiu, Panait, Caciandone - Igiroșanu, M. Ion. Surprinzător, juniorii au preluat conducerea în primul minut de la reluare, după golul marcat de I. Gheorghe, dar până la final, seniorii au răsturnat situația grație reușitelor lui A. Panait (min. 58) și Caciandone (min. 63), impunându-se în final cu 3-2. „Sunt mulțumit de joc, mai ales că am văzut și părțile negative și știu ce avem de remediat în timpul rămas până la debutul campionatului. Mi-a plăcut și evoluția juniorilor, care au fost ambițioși, și voi chema câțiva să se antreneze la echipa mare”, a spus Marian Pană. Pentru FC Farul, urmează o partidă de verificare cu un adversar mult mai puternic, Săgeata Năvodari, întâlnirea fiind programată miercuri, de la ora 10.00, pe stadionul “Flacăra” din Năvodari.