FC Farul a cedat la scor de forfait

Fotbal / Liga a II-a, Seria I, etapa 23-a: DINAMO II BUCUREŞTI - FC FARUL CONSTANŢA 3-0

Sport 23 Aprilie 2011 / 00:00 1316 accesări

Plecată la Bucureşti fără prea mari speranţe, FC Farul Constanţa a înregistrat un eşec dur, scor 0-3, în fieful uneia dintre formaţiile din subsolul clasamentului Seriei I a Ligii a II-a, Dinamo II, într-o partidă contând pentru etapa a 23-a. Constănţenii au avut o zvâcnire de orgoliu în primul minut, când Ion Barbu ar fi putut deschide scorul, dar mingea trimisă de veteranul grupării de pe litoral a trecut pe lângă poartă. Opt minute mai târziu, gazdele au deschis scorul, Bucă finalizând cu latul, din marginea careului mic, o acţiune rapidă a dinamoviştilor. După o serie de ocazii mari ale constănţenilor, irosite de Sascău, Husein şi Borza, avantajul bucureştenilor a fost mărit de Păun, care a şutat puternic, direct la vinclu. Dezastrul a fost completat cu un minut înainte de pauză, când Stănescu l-a executat pe Zdrâncă, trimiţând mingea la colţul scurt. Repriza secundă nu a mai adus nimic pe tabela de marcaj, chiar dacă FC Farul a alergat după golul de onoare. „Am încercat să scoatem un rezultat bun, dar nu ne-a ieşit. Noi am avut ocaziile, ei s-au ales cu golurile. În plus, l-am pierdut şi pe Paşcovici, care s-a accidentat la genunchi”, a spus antrenorul principal al Farului, Gică Butoiu. FC Farul a evoluat în următoarea formulă: Zdrîncă - Niţescu, I. Barbu, L. Ştefan, Paşcovici (24 I. Lupu) - Husein (52 Stăncioiu), Buzea, Păduraru, Sascău - Borza (62 Dutciuc), Şt. Ciobanu. Altfel, partida dintre FC Farul Constanţa şi Săgeata Năvodari, din etapa a 24-a, va avea loc vineri, 29 aprilie, de la ora 19.00.

Rezultate - joi: Concordia Chiajna - Steaua II Bucureşti 3-2; vineri: Săgeata Năvodari - FC Snagov 2-0; Dinamo II Bucureşti - FC Farul Constanţa 3-0; Gloria Buzău - FC Delta Tulcea 0-1; CF Brăila - Viitorul Constanţa 0-0; CS Otopeni - Astra II Giurgiu 1-0. Meciurile Juventus Bucureşti - Ceahlăul Piatra Neamţ şi Dunărea Galaţi - FC Botoşani vor avea loc sâmbătă, de la ora 11.00.