FC Farul a cerut suspendarea lui Corpodean

Memoriu împotriva centralului din Alba Iulia pentru erorile comise la meciul cu FC Vaslui

Sport 27 Februarie 2007 / 00:00 627 accesări

Arbitrajul lui Sorin Corpodean din meciul FC Farul - FC Vaslui, încheiat la egalitate, 1-1, i-a determinat pe constănţeni să reacţioneze dur. Gruparea de pe litoral a depus, ieri, un memoriu la Comisia Centrală de Arbitri prin care cere suspendarea centralului din Alba Iulia pentru erorile comise. Acestuia i se reproşează, în principal, neacordarea a două lovituri de pedeapsă în minutele 75 şi 78, după faulturi comise asupra lui Iulian Apostol de către vasluianul Ştefan Apostol. De fiecare dată, Corpodean a decis să lase jocul să curgă, deşi între cei doi jucători a existat contact. Totodată, arbitrul desemnat numărul 1 în anul 2006, a fost acuzat că din cinci faulturi dure comise de oaspeţi, nu a sancţionat decît trei cu cartonaş galben. Mai mult, constănţenii susţin că avertismentul acordat liberianului Ben Teekloh nu se justifică, întrucît mijlocaşul Farului nu a faultat dur. Acţiunea grupării de pe litoral vine după ce, la finalul partidei, oficialii au declarat: “Arbitrajul a fost împotriva Farului”.

Brazilianul semnează pînă în vară

Venit în probe de la formaţia portugheză de ligă secundă Estoril, brazilianul William Gerlem de Jesus Almeida pare să-i fi convins pe conducătorii Farului. Chiar dacă este în urmă cu pregătirea fizică, atacantul în vîrstă de 22 de ani va semna un contract valabil pînă în vară, cu posibilitatea prelungirii pe o perioadă de patru ani, dacă va da randament.

Elevii lui Basarab Panduru au susţinut, ieri, primul antrenament din această săptămînă, fără antrenorul principal, aflat la Bucureşti pentru cursurile şcolii de antrenori pentru obţinerea licenţei PRO. Singurul absent a fost mijlocaşul Florin Lungu, afectat de o puternică răceală. Din fericire pentru întîlnirea de sîmbătă, cu Unirea Urziceni, contînd pentru etapa a 21-a nu există accidentaţi, urmînd să revină şi Cosmin Băcilă, căruia i-a expirat etapa de suspendare.