FC Farul a făcut egal la Slobozia

Fotbal / Liga a II-a

Sport 26 August 2013 / 00:00 1158 accesări

FC Farul Constanţa a disputat, sâmbătă, ultimul meci amical înaintea debutului oficial al sezonului, întâlnind în deplasare o altă formaţie din Seria 1 a Ligii a II-a, Unirea Slobozia. Constănţenii au încheiat la egalitate, scor 1-1, după un meci echilibrat, în care gruparea de pe litoral a dominat prima repriză. Echipa pregătită de Ion Răuţă a deschis scorul în min. 16, prin Enis Bolat, dar a fost egalată în repriza secundă, dintr-o lovitură de pedeapsă. Pentru FC Farul au evoluat următorii jucători: Vl. Neagu (46 G. Curcă) - Băjan (46 Butoi), Buzea (75 Bumbac), Răvoiu, Mansur (75 Stroe) - Niţescu, I. Florea (46 Nicola), Coconaşu (80 Ghenciu), N. Creţu (80 Coteanu) - Bolat (75 D. Prodan), Igiroşanu (80 Pâslaru).

„Băieţii s-au mişcat, mai ales în prima repriză, când am şi folosit o formulă apropiată de cea pe care o vom utiliza în meciurile oficiale. Echipa a început să se închege, chiar dacă ne-am adunat de o săptămână, şi sunt convins că vom arăta şi mai bine”, a declarat preşedintele FC Farul, Neculai Tănasă. Conducerea grupării de pe litoral a reuşit un transfer spectaculos, achiziţionându-l pe atacantul Cristian Silvăşan, care va semna astăzi un contract pe un sezon cu gruparea de pe litoral. În vârstă de 31 de ani, Silvăşan a evoluat la Fulgerul Bragadiru, Electroputere Craiova, Rocar Bucureşti, U. Craiova, Poli Timişoara, Poli Iaşi, U. Cluj, Gloria Bistriţa, Gaz Metan Mediaş şi UTA. Mâine, de la ora 17.30, gruparea de pe litoral va disputa primul meci oficial, întâlnind în deplasare, în turul al IV-lea al Cupei României, formaţia din Seria a 2-a a Ligii a III-a Viitorul Axintele (judeţul Ialomiţa).